Spalničky na palubě. Výletní parník s 300 lidmi skončil v karanténě v Karibiku

Autor: Darina Jíchová - 
2. 5. 2019
20:18

Výletní parník Freewinds, který zřejmě patří scientologické církvi, je od počátku týdne i s 300 cestujícími v karanténě v přístavu na karibském ostrovním státě Svatá Lucie. Tamní lékaři potvrdili, že členka posádky má spalničky, informoval deník Daily Mail.

Žena, u které byla nemoc potvrzena, zůstává v naprosté izolaci a nikdo z dalších osob na palubě k ní nemá přístup. Podle jednoho z pobřežních strážníků se loď jmenuje Freewinds, to je stejné jméno jako loď, kterou vlastní scientologická církev.

Scientologové na svých stránkách parník popisují jako „náboženské útočiště zajišťující ten nejvyšší stupeň spirituálního poradenství v scientologické církvi“. Domovským přístavem této lodi je ostrov Curacao. Reportéři Daily Mailu se pokusili spojit se scientology, zatím se jim nepodařilo získat žádné vyjádření.

Cestující nesmí z parníku na pevninu

Ředitelka resortu zdravotnictví ostrovu Svatá Lucie Merlene Fredericksová-Jamesová sdělila stanici CNBC, že parník kotví v svatolucijském přístavu a že jedna členka posádky zůstává v izolaci, protože testy ukázaly, že má spalničky. Zbytku posádky a cestujícím nebylo dovoleno se vylodit. Místní úřady spolupracují s panamerickými a karibskými zdravotními agentury, aby co nejrychleji situaci vyřešily.

„Jiné případy spalniček sice nebyly potvrzeny, ale je pravděpodobné, že s virem přišlo do kontaktu mnoho dalších lidí,“ uvedla Fredericksová-Jamesová. Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění, mohou způsobit oslepnutí, poškodit mozek nebo zapříčinit smrt, jejich epidemii čelí v současné době několik částí světa.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zhruba 95 procent populace potřebuje být očkováno, případně přeočkováno, aby se vytvořila kolektivní imunita, která zprostředkuje ochranu i těm, kteří jsou příliš mladí nebo nemocní na to, aby mohli vakcínu dostat. Americké zdravotnictví ze spalničkové epidemie obvinilo právě „očkovací skepticismus“.

Spalničky v Česku

Jen za tento rok bylo v USA zaznamenáno 700 případů spalniček ve 22 státech, tři čtvrtiny z nakažených jsou děti nebo teenageři. Spalničky „řádí“ i v Česku, podle zprávy ministerstva zdravotnictví z konce dubna u nás bylo nakaženo 479 lidí.

Video  „Očkování je obětí svého úspěchu. Lidé už závažnost spalniček zapomněli," říká lékařka  - Markéta Volfová, Lukáš Červený

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa