Sobota 12. června 2021
Svátek slaví Antonie, zítra Antonín
Oblačno, bouřka 25°C

Matka ukázala utrpení své holčičky se spalničkami. Odpůrce očkování peskuje

Autor: Mii - 
2. května 2019
12:45

Hněv a frustrace. Takové pocity proudí matkou čtyř dětí Fay Sukenikovou z Izraele. Její nejmladší dcera Shira se nakazila spalničkami, ve svém věku sedmi měsíců ještě nemohla být očkovaná. Nemoc chytila přesto, že zbytek rodiny je pečlivě naočkován. Spalničky u ní mají těžký průběh a matka si zoufá: mohou za to odpůrci očkování, je přesvědčená. Jaké problémy může nemoc u tak malého dítěte způsobit, se proto rozhodla ukázat na kameru.

Na snímcích je vidět, jak je malá Shira „obalená vyrážkou a v obličeji celá zelená. Když se snaží kýchnout, očividně je v bolesti. Podle matky je to důsledek jednání odpůrců očkování, který si tito lidé neuvědomují – dcera byla příliš mladá na to, aby vakcínu MMR mohla absolvovat. Zbytek rodiny očkovaný byl, neexistovalo tudíž mnoho možností, jak nákaze zabránit.

Sukeniková svou frustraci z celé situace popsala na facebooku. V emotivním příspěvku vypráví, jak viní z každého jednoho pupínku své dcery lidi, kteří dobrovolně odmítají očkování. „Pojďme si na chvíli popovídat o svobodě volby pro ty, kteří věří, že očkování stvořil Satan a je zdrojem všeho zla. Je pravda, že mají právo věřit, čemu chtějí, ale měli bychom řešit cenu, kterou za to ostatní platí,“ stěžuje si matka.

Dcera skončila na JIPce

Izrael podobně jako zbytek světa včetně Česka řeší poslední rok masivní nárůst nákazou spalničkami. Jen od března 2018 bylo nahlášeno 4000 případů. Děti mohou být očkovány v zemi od jednoho roku života. „Leží přede mnou sedmiměsíční dítě a trpí kvůli něčemu, což už dávno mělo z povrchu Země zmizet. Přesto se to do Izraele vrátilo, a to kvůli odpůrcům očkování,“ popisuje Sukeniková dále.

Její dcera nakonec musela strávit den v nemocnici na jednotce intenzivní péče, kde jí doktoři dávali transfuze. Měla problém se stravou, pitím i spaním. Dnes už je na dobré cestě k uzdravení, lékaři ale matku varovali, že komplikace se kvůli viru mohou objevit ještě v budoucnosti.

Dítě mladší jednoho roku se může spalničkami nakazit velice snadno, stačí, aby se ocitlo v místnosti, kde před dvěma hodinami seděl někdo nakažený. Co se stalo Shiře, se může stát dítěti kdekoli na světě.

Video „Očkování je obětí svého úspěchu. Lidé už závažnost spalniček zapomněli,“ říká lékařka. - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Další videa