Epidemie spalniček zabíjí hlavně malé děti. Nakažených je čtyřikrát víc než loni

Autor: peb, ČTK - 
15. dubna 2019
22:08

Ve světě výrazně přibylo lidí, kteří se nakazili spalničkami. V prvních třech měsících letošního roku jich touto virovou chorobou onemocnělo 112 163, což je téměř čtyřikrát více než ve stejném období loni. Na základě předběžných dat to dnes oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO).

Více lidí se spalničkami nakazilo ve všech částech světa. Vážná je situace především v Konžské demokratické republice, Etiopii, Gruzii, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, na Madagaskaru, v Barmě, na Filipínách, v Súdánu, Thajsku a na Ukrajině, kde onemocnění „způsobilo mnoho úmrtí, především mezi malými dětmi“. Odhady počtu mrtvých ale WHO nezveřejnila. 

Organizace zároveň varovala, že se v poslední době začaly případy onemocnění spalničkami množit i v zemích s relativně vysokou mírou proočkovanosti, například ve Spojených státech, Izraeli či Thajsku. Celkem letos výskyt spalniček nahlásilo WHO už 170 zemí světa. Skutečný počet nemocných je podle organizace ale mnohem vyšší. Předpokládá se, že nahlášen je jen každý desátý případ nákazy.

Spalničky jsou infekční onemocnění, které se šíří kapénkami vzduchem, například při kašli. Začínají horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. Zvýšený počet případů spalniček zaznamenala v poslední době i Česká republika. Od začátku roku do začátku dubna v Česku spalničkami onemocnělo 424 lidí.

Před nakažením spalničkami se lze chránit podáním dvou dávek očkovací látky. Podle WHO ale jen 85 procent lidí na celém světě dostalo první a jen 67 procent druhou dávku. Aby se zabránilo šíření nemoci, je třeba dosáhnout proočkovanosti nejméně 95 procent populace.

Sibyla ( 16. dubna 2019 07:06 )

úmrtnost dětí na nemoci velmi úzce souvisí s hygienou. Proto je nejvyšší úmrtnost tam, kde lidé žijí v neskutečné špíně.

vilda696 ( 16. dubna 2019 06:52 )

Neroznáší ty spalničky ta krasavice nesmírná, pohledem?

tomik007 ( 15. dubna 2019 23:02 )

Asi nekde v Moste anebo v Usti...

agfor ( 15. dubna 2019 22:40 )

Fotka jasně ukazuje odkud se k nám dostaly spalničky i přes ujišťování hlavního hygienika, že žádné nemoci od přivandrvalců nehrzí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud