Obětí útoků na Srí Lance už je 359. Kolombo vystrašila další exploze

Aktualizováno -
24. 4. 2019
08:20
Autor: ČTK - 
24. 4. 2019
06:44

Počet obětí nedělních teroristických útoků na kostely a hotely na Srí Lance vzrostl na 359. S odvoláním na oznámení policie o tom dnes informovala agentura AP. Policie v souvislostí s tragédií zadržela v noci na středu dalších 18 lidí, ve vazbě tak již skončilo celkem více než šedesát podezřelých.

K odpovědnosti za sérií atentátů se v úterý přihlásila teroristická organizace Islámský stát (ISIS). Na podporu svého tvrzení zveřejnila záběry, na kterých jsou podle ní pachatelé atentátů přísahající věrnost vůdci ISIS abú Bakrovi Bagdádímu.

Podle webu institutu SITE, který sleduje radikální hnutí ve světě, skupinu osmi mužů vede radikální místní duchovní Zahrán Haším. Ten stojí v čele dosud málo známé islamistické skupiny národní Tauhíd džamáate (NTJ), kterou také srílanské úřady viní z nedělního masakru.

Náměstek ministra obrany Ruvan Vidžavardene na tiskové konferenci uvedl, že vůdce místní islamistické skupiny, zodpovědné za útoky, spáchal sebevražedný útok v hotelu Shangri-La. Sebevražedných atentátníků bylo podle policie devět, osm z nich se již podařilo identifikovat. Jeden z útočníků podle náměstka studoval v zahraničí - v Británii a Austrálii. Jedním útočníkem byla žena.

Policejní pyrotechnici dnes provedli kontrolovanou explozi podezřelého motocyklu zaparkovaného poblíž oblíbeného kina Savoy v metropoli Kolombu. Podle policie se podezření nepotvrdilo, pod sedadlem motorky žádné výbušniny nebyly.

Tým specialistů Interpolu vede Čech

Už dříve Vidžavardene uvedl, že útoky mohly být odvetou za březnový útok proti muslimům ve městě Christchurch na Novém Zélandu. Australský pravicový extremista ve dvou mešitách povraždil 50 lidí. Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová však uvedla, že tamní úřady zatím nemají o souvislosti obou tragédií žádné informace.

Americké velvyslanectví na Srí Lance ve středu oznámilo, že jeho tajné služby neměly o chystaných velikonočních útocích informace. Informovalo rovněž, že do země dorazili odborníci z Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), aby místním bezpečnostním složkám pomohli při vyšetřování. Na místě působí i tým specialistů Interpolu, který vede český policista působící v této mezinárodní policejní organizaci jako expert na terorismus.

Video Přes 100 lidí v kostele na Srí Lance zabil zřejmě mladík s batohem - Reuters
360p

Anetka25 ( 24. dubna 2019 13:36 )

No od té doby, co se furt deje neco ve svete a islamisti zabijeji lide, tak nic radši neplanuji. Sousedka furt planovala a tý ted imigranti ukradli psa.

Jan Brandis ( 24. dubna 2019 10:36 )

Tak všude maj nějakej koníček. My zase chodíme na pivo.

jasnovidec01 ( 24. dubna 2019 09:53 )

Proč je důležité nás denně informovat o katastrofě na sír Lance ???vyvolává to jen strach a paniku a život to těm lidem nevrátí,proč jejich vláda zanedbala upozornění o chystaném útoku ??je to jejich zodpovědnost.oni mají jejich krev na svých rukách ,to jsou jenom samé řeči jak mají vše pod kontrolou a podobně Hnusáci nezodpovědní

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa