Při teroru na Srí Lance zemřelo i 45 dětí. Hrozí další útoky, přiznal premiér

23. 4. 2019
16:35

Srílanský premiér Ranil Vikremasinghe dnes podle agentury Reuters nevyloučil další atentáty v zemi po sérii nedělních útoků, které zasáhly tři kostely a tři luxusní hotely. Terčem těchto útoků měl být podle předsedy vlády i čtvrtý hotel, ale atentát se nezdařil. Vikremasinghe dodal, že atentáty „mohou mít spojitost“ s teroristickou organizací Islámský stát, která se k nim přihlásila.

V souvislosti s útoky, které si vyžádaly přes 300 mrtvých, byli podle něj dosud zatčeni pouze Srílančané. Někteří z atentátníků vycestovali do zahraničí a vrátili se, řekl premiér. V předešlých zprávách se ale mluvilo i o zadrženém Syřanovi. Podle něj je možné, že velikonoční atentáty byly odvetou za březnový útok proti muslimům ve městě Christchurch na Novém Zélandu.

Vikremasinghe přiznal, že Srí Lanka byla před útoky varována a že kvůli nim byla sledována indická ambasáda. Varoval také před odchody cizinců ze Srí Lanky a před dopadem útoků na cestovní ruch v zemi.

Reuters s odkazem na tři zdroje obeznámené s vyšetřováním napsal, že srílanské zpravodajské služby na hrozící útoky upozornili několik hodin před prvním atentátem jejich indičtí kolegové.

Mezi 321 oběťmi je 45 dětí

Atentáty v metropoli Kolombu a na dalších místech na Srí Lance, které převážně spáchali sebevražední útočníci, si podle aktuální bilance vyžádaly 321 mrtvých a asi 500 zraněných. Dětský fond OSN (UNICEF) oznámil, že mezi oběťmi je i 45 dětí.

Video Přes 100 lidí v kostele na Srí Lance zabil zřejmě mladík s batohem - Reuters
360p

flesch2z ( 23. dubna 2019 22:24 )

Tajné služby věděly, že slimáci chystají teror, ale nic neudělaly. Jako první bych postřílele tajnou službu, když nechce cránit své občany a hned na to ty teroristtický slimáky. A pak bych je hodila hladovám prasatům.

ctrlcopy ( 23. dubna 2019 16:14 )

Jak dlouho se ještě lidé po celém světě nechají terorizovat od muslimů?

Anetka25 ( 23. dubna 2019 15:56 )

To jsou naprosto hrozné snímky. Opravdu přestavam chodit do kostela a vsude možně! Dnes na obede v Palladiu jsem potkala nekolik desitek imigrantu s batohy a mam opravdu strach se vubec nekam pohnout.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa