Poražený Porošenko? Komik Zelenskyj vyhraje volby na Ukrajině „o parník“, ukazuje průzkum

Autor: ČTK - 
16. dubna 2019
21:05

Vítěz prvého kola ukrajinských prezidentských voleb, politický nováček a bavič Volodymyr Zelenskyj vede před klíčovým nedělním hlasováním před stávajícím šéfem státu Petrem Porošenkem o 47 procentních bodů. Vyplývá to podle listu Ukrajinska pravda z nejnovějšího průzkumu kyjevského mezinárodního institutu sociologie. Mluvčí Porošenkova volebního štábu v reakci uvedl, že z výsledků sondáží radost nemá, ale podle údajů, které má k dispozici on, se náskok Zelenského snižuje.

Ve druhém kole voleb hodlá podle uvedeného průzkumu pro Zelenského hlasovat 72,2 procenta z dotázaných Ukrajinců, kteří si již vybrali a jsou odhodláni jít v neděli k urnám. Porošenko se podle sociologů těší podpoře čtvrtiny voličů.

Z celkového počtu dotázaných by pro Zelenského hlasovalo 48,4 procenta a pro stávajícího prezidenta 17 procent. Ještě více, 18 procent, tvrdilo, že se ještě nerozhodli. Zbývající rovnou řekli, že k volbám nepůjdou, znehodnotí hlasovací lístek, anebo se odmítli vyjádřit.

Mluvčí Porošenkova volebního štábu Oleh Medveděv v rozhovoru poskytnutém BBC News Ukraina uvedl, že výsledek uvedeného průzkumu mu radost nedělá. „Vnitřní průzkumy, které máme my, říkají, že se mezera zužuje, že Zelenskyj klesá a my stoupáme. Abych však neoslabil odhodlání našich stoupenců, musím říci, že mezera je stále velká a že k jejímu překonání musíme vynaložit velké úsilí,“ řekl Medveděv.

První průzkum, podniknutý agenturou Rejting po prvém kole prezidentských voleb, odhadoval poměr sil mezi finalisty na 71,4 ku 28,6 procenta ve prospěch Zelenského, připomněl deník.

První kolo v poslední březnový den vyhrál Zelenskyj s 30 procenty hlasů, zatímco Porošenko získal přibližně 16 procent.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

satanas ( 17. dubna 2019 10:07 )

JO, v USA je Kacer DOnald,,sranda musi byt!

salto ( 17. dubna 2019 08:23 )

Taky si myslím, že to nějaký drobný Majdan vrátí do těch "správných" kolejí.

Taurus70 ( 17. dubna 2019 06:15 )

To uz aby si Poroch pomalu vybiral kandelabr 😂😂😂😂

fotrpjotr ( 16. dubna 2019 22:17 )

Vyhraje,pokud tam ušáci"demokraticky"nezasáhnou.

jirka324 ( 16. dubna 2019 21:39 )

Na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj, u nás Luděk Sobota. Ať je sranda.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud