Evropě hrozí 800 tisíc nových uprchlíků, válku nám vnutili, varuje premiér Libye

15. 4. 2019
19:16

Do Evropy by mohlo z Libye přes Itálii zamířit až 800.000 uprchlíků. V rozhovoru s italským listem Corriere della Sera to řekl předseda mezinárodně uznávané libyjské vlády Fáiz Sarrádž. Boje, které v této severoafrické zemi začaly 4. dubna, nepřežilo 147 lidí, dalších více než 600 je zraněno. V nové bilanci to dnes oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO).

„Rychle něco udělejte, protože zhoršená situace v Libyi může přimět na 800.000 uprchlíků, aby zamířili do Itálie a do Evropy,“ prohlásil premiér. Řekl také, že mezi těmito lidmi jsou zločinci a hlavně islámští radikálové napojení na samozvaný Islámský stát (IS). 

Sarrádž vyzval západní svět, aby pomohl v Libyi nastolit mír. „Čelíme skutečné válce, která nás sjednotí a která nám byla vnucena. Jsme mírumilovný národ, který se stejně jako naše armáda brání. Stále se válčí, boje pokračují,“ řekl Sarrádž.

Premiér obvinil protivníka, jímž je armáda maršála Chalífy Haftara, že útočí na silnice, školy, obytné domy, letiště i nemocnice. „Generál Haftar předstírá, že útočí na teroristy, ale jsou tam civilisté, řekl premiér.

Haftar, který dosud působil na východě Libye, nařídil své armádě pochodovat na Tripolis. Fronta je teď v těsné blízkosti města.

Stovky raněných a tisíce uprchlíků 

WHO dnes oznámila, že registruje 147 mrtvých a 614 zraněných. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) ví o 18.000 uprchlících, pomoc se dostala k 6000 z nich.

WHO vyzvala bojující strany ke zdrženlivosti a aby neútočily na nemocnice, sanitky ani zdravotnický personál. Do nemocnic poslala chirurgy, aby pomohli ošetřit zraněné.

Nálety a ostřelování zasáhly podle OSN a tripoliských představitelů i rezidenční budovy a civilní infrastrukturu, zejména na jihu libyjské metropole. Jak k tomu poznamenal úřad OCHA, útočit na civilní budovy je porušením mezinárodního humanitárního práva. Podpůrná mise OSN (UNSMIL) přitom veškeré případy dokumentuje, aby vše mohla ohlásit Radě bezpečnosti OSN.

Když vypálené rakety zasáhly během nedělních bojů budovy ministerstva školství, zničeny byly více než tři miliony knih, uvedl nejmenovaný představitel tripoliské vlády. V sobotu se terčem jednoho z útoků stala i škola. OCHA na twitteru uvedla, že zničeno bylo už pět milionů knih a také výsledky celonárodních zkoušek.

Agentura Reuters informovala o dnešním náletu, při kterém raketa zasáhla několik rezidenčních budov. V době náletu bylo uvnitř domů několik rodin, nikdo ale nezemřel. Jen několik lidí bylo lehce zraněno. Z ostřelování oblasti se vzájemně obviňují obě znepřátelené strany.

Obě válčící strany v Libyi využívají pozemní jednotky i letectvo a vzájemně se obviňují z útoků na civilisty, uvedla agentura AFP. V neděli armádní jednotky sestřelily jižně od Tripolisu letadlo Haftarovy armády. Haftarovi lidé potvrdili, že letadlo spadlo, ale důvodem podle nich byla technická závada, nikoliv protiútok.

satanas ( 16. dubna 2019 10:51 )

MEzinarodne "Uznavana Vlada"...Nejedna se spis o loutky dosazene agresorem? Mezinarodne uznavan byl Kaddafi,,zavrazdeny "Demokraty",...

bullshit ( 16. dubna 2019 07:26 )

Jdi s tou reklamou do prd.ele ty bříško blbé...

1912 ( 16. dubna 2019 05:57 )

Usa rozeštvalv všechny muslimské státy jejich konspirančními medody a oblbování světa a hlavně vměšování do suvereních státu a boj o nerostná bohatství -Ropa Ropa a další nerostné suroviny !Ale až bude boj o vodu začně opravdová válka !!!!!!!

tomik007 ( 15. dubna 2019 23:44 )

"RYCHLE NECO UDELEJTE" prelozeno do cectiny je poslete mi 10 miliard euro jako erdoganovi do turecka

wp2t ( 15. dubna 2019 20:00 )

Vždycky se najde nějaký důvod, kdo chce v Evropě být(bít), (způsob)hůl si najde.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa