Výhrůžky smrtí i obří odpor proti brexitu: Stovky tisíc lidí na pochodu za nové hlasování

Aktualizováno -
23. 3. 2019
19:33
23. 3. 2019
14:45

Pochodu za uspořádání nového referenda o členství Británie v Evropské unii se dnes v centru Londýna zúčastnily statisíce odpůrců brexitu. Informovala o tom agentura Reuters. Organizátoři akce nicméně tvrdí, že počet účastníků demonstrace přesáhl jeden milion. Srovnatelný počet lidí ve Spojeném království podle BBC vyšel do ulic na protest proti válce v Iráku v roce 2003.

Demonstranti - někteří v pestrých kostýmech a mnozí s vlajkami EU - se sešli u Hyde Parku, odkud hodlají společně pochodovat k parlamentu. Odpůrci brexitu se obávají poklesu životní úrovně a ekonomických ztrát po odchodu z EU, poznamenala agentura DPA.

„Přišli jsme sem dnes, protože cítíme, že nám ukradli budoucnost. Je to naše generace, která bude muset žít s důsledky této pohromy,“ řekla Reuters osmnáctiletá Phoebe Pooleová. „Bude těžší sehnat práci. Už vidíme, že spousta velkých firem odchází. Dělám si o budoucnost starosti,“ dodala.

Starosta Londýna: Nechme rozhodnout lid

Dvě stovky autobusů byly předem zarezervovány, aby na pochod přivezly lidi z celé Británie. Jeden vyrazil ze Skotska už o páteční noci, jiný vyjel časně ráno z Cornwallu na západě Anglie.

Starosta Londýna Sadiq Khan na twitteru zveřejnil video, ve kterém stojí po boku demonstrantů s transparenty s nápisem „Nechte rozhodnout lid“. Sám přitom situaci kolem brexitu označil za „naprostý nepořádek“ s tím, že Britové nehlasovali pro brexit bez dohody. „Žiji v Londýně celý život a nikdy jsem ho neviděl tak krásný, jako ho vidíte dnes vy,“ řekl starosta účastníkům pochodu.

Petice, která od poloviny tohoto týdne požaduje zrušit brexit, již získala 4,4 milionu podpisů.

Organizátorka iniciativy Margaret Georgiadouová uvedla, že obdržela tři telefonáty, ve kterých jí někdo vyhrožoval smrtí, a přišly jí také nenávistné vzkazy na facebooku. Poslankyně liberálních demokratů Layla Moranová řekla, že petice může vnést čerstvý vzduch do kampaně usilující o druhé brexitové referendum. Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová mezitím uvedla, že teď nadešla chvíle, kdy je největší šance zabránit brexitu bez dohody.

Nejistota přetrvává

O odchodu z EU rozhodli Britové v referendu v červnu 2016 poměrně těsnou většinou hlasů: 17,4 milionu lidí - tedy 52 procent - hlasovalo pro brexit, 16,1 milionu (48 procent) si přálo zůstat v unii.

Od té doby odpůrci brexitu usilují o další referendum. Argumentují i tím, že při současných zmatcích a bezradnosti politiků by osud Británie opět měli vzít do rukou občané. Ani tři roky debat totiž nerozptýlily nejistotu, jak, kdy a zda vůbec Británie vystoupí z EU.

Premiérka Theresa Mayová získala ve čtvrtek v Bruselu na summitu EU odklad brexitu přinejmenším do 12. dubna, není však jisté, zda v příštích dnech přesvědčí poslance k podpoře hotové dohody s EU. V opačném případě hrozí Británii neřízený brexit. Mayová se opakovaně vyslovila proti opakování referenda, krize ohledně brexitu ale podle médií ohrožuje premiérčino setrvání v čele vlády.

Mezitím v Anglii pokračují výrazně menší pochody podporovatelů brexitu. Zahájeny byly na severu Anglie před týdnem a směřují k Londýnu. Někdejší šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) a jedna z tváří britského referenda o brexitu Nigel Farage se k pochodu dnes ráno připojil ve vesnici Linby u Nottinghamu. Asi 200 demonstrantům na místě řekl, že premiérka Mayová Britům udělala ostudu.

saly23 ( 23. března 2019 20:51 )

Angličany vždycky zdobila čestnost,držení slova,gentlemenstvi a když celostátní referendum rozhodlo o brexitu tak přez to nejede vlak.Londýnu se nedivím.Vètšina obyvatel Londýna se nenarodila vůbec na Britských ostrovech.Nekonečné opakování referend dokud to nebude podle nás je takový Bruselský.

Taurus70 ( 23. března 2019 17:56 )

Sekebo ta Vase moudra jsou hodne usmevna Vy budete taky takove Unijni telatko zrejme dobre zivene s jejich dotaci😂😂😘

sekebo ( 23. března 2019 17:12 )

Ohromnou chybou politiků bylo, že zorganizovali referendum pro Brexit = neplacení do rozpočtu EU a zastavení přílivu imigrantů. Že má každá mince 2 strany si však spousta lidí uvědomuje až dnes, když vidí, co vše se na ně řítí. To referendum mělo přijít až teď, když už většina ví, co to obnáší. U nás bacha na Klausfamily a Pitomiovce, kteří také většinou říkají pouze A, polopravdy a lži !!!

Osviceny ( 23. března 2019 15:38 )

Tak ať pochcipaj kdyz si to odhlasovali, to jsou rizika demokracie ze nekdo odhlasuje neco likvidacniho pro nekoho.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa