Severokorejci volí parlament. Nikdo nesmí zůstat doma, Kim šel příkladem

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
11. 3. 2019
13:10

Všichni Severokorejci starší 17 let zamířili k urnám, aby „zvolili“ složení budoucího parlamentu. Naposledy tak učinili v roce 2014 při volbách, které měly účast 99,97 procenta. Ti, kteří nevolili, právě pracovali v cizině nebo byli na moři. Vítězem může být z podstaty volebních pravidel jedině Korejská strana práce, která zemi vládne. Vzorem svým občanům šel také vůdce Kim Čong-un.

Pod heslem Jednotní a v tomtéž duchu odevzdávají Severokorejci lístek, na němž je v každém okrsku jediné jméno. Jak uvádí server BBC, voliči sice mohou kandidáta přeškrtnout, ale téměř automaticky by to znamenalo, že se stanou předmětem zájmu tajné služby. Jak napsala agentura AP, zůstat doma a nevolit nepřichází v úvahu.

Video  V KLDR se konaly volby, Kim šel lidem příkladem  - Reuters

Znakem loajality je vstát brzo ráno, takže se u volebních místností vytvořily fronty. Lidé si vezmou lístek a vloží jej do nezakryté urny. Existují sice kabiny, kam mohou před vhozením lístku jít, ale i to by vyvolalo podezření, soudí analytik BBC Fyodor Tertitsky. Po odchodu z místností se lidé připojí k již slavícímu davu venku na znamení radosti nad tím, že mohli odevzdat hlas moudrému vedení země.

Lidé dokazují oddanost straně i vůdci

List vládní strany Rodong sinmun napsal, že voliči „musejí svým hlasem ukázat svou věrnost straně a vůdci, absolutní podporu vládě Severní Koreje a sdílet až do posledka svůj osud spolu se socialismem“.

Kandidáty vybírá Korejská strana práce a další dvě strany zastoupené v parlamentu. K jeho členům patří i vůdce Kim Čong-un, který má ale nad vládní stranou plnou kontrolu, uvádí AP. Státní média přinesla záběry Kima, který volil na pchjongjangské technické univerzitě.

Severokorejci, které oslovili cizí novináři, byli s volbami naprosto spokojeni. „Jsem hrdá, že mám poprvé příležitost volit. Jsem šťastná, že jsem občankou a chci pro budoucnost a svou zem udělat to nejlepší,“ řekla devatenáctiletá studentka Kim Ču-kjong.

Pravomoce poslanců jsou dost omezené

Každý z členů parlamentu zastupuje asi 30 až 35 tisíc občanů. Při minulých volbách se volilo 687 poslanců. Zástupci volební komise ve dvou volebních místnostech sdělili AP, že nevědí, kolik poslanců přesně se volí tentokrát. Zákonodárci se scházejí jednou nebo dvakrát do roka, většinou v březnu nebo dubnu, a schvalují rozhodnutí již učiněná vládní stranou.

Existuje ale také prezidium parlamentu, tedy užší skupina poslanců, a ta se schází častěji a je víc zapojená do vedení země. „Mou povinností jako poslance je starat se o problémy v mém obvodu, jako je voda nebo potraviny. Jestliže něco nedokážu vyřešit, obrátím se s tím na parlament,“ řekl Čo Kil-njo, který svůj mandát obhajuje.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa