Čínský prezident v KLDR: První návštěva po 14 letech a další napětí s USA

Autor: ČTK - 
20. 6. 2019
12:04

Čínský prezident Si Ťin-pching dnes přiletěl na dvoudenní návštěvu KLDR, informovala čínská státní média. Jedná se o první cestu nejvyššího čínského představitele do této země po 14 letech. Pro Sia je to první návštěva Severní Koreje ve funkci prezidenta, se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem se však setká již popáté. 

Čína je dlouhodobě nejbližším diplomatickým spojencem a obchodním partnerem KLDR. Čínská televize CCTV uvedla, že návštěva se uskuteční v roce, kdy Peking a Pchjongjang slaví 70. výročí navázání diplomatických vztahů.

Podle státní agentury Nová Čína dělá Siovi doprovod jeho manželka Pcheng Li-jüan, ministr zahraničí Wang I a několik dalších představitelů Komunistické strany Číny.

Napětí s USA po neúspěchu v Hanoji

Návštěva čínského prezidenta v Severní Koreji přichází v době napjatých vztahů mezi Spojenými státy a KLDR po druhém summitu severokorejského vůdce Kima a amerického prezidenta Donalda Trumpa v únoru ve vietnamské metropoli Hanoji. Tato schůzka zaměřená na jaderné odzbrojení Korejského poloostrova skončila předčasně a bez dohody.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

blecktajp ( 20. června 2019 12:17 )

Rakeťák Kim nechce opakovat chyby ostatních "vládců", kteří se chtěli s USA domluvit a skončili na popravišti

Zobrazit celou diskusi
Další videa