Pašeráci chtěli provézt 1500 želv. Zvířata znehybnili lepící páskou

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
5. března 2019
17:52

Více než 1500 živých želv, které měly končetiny omotané stříbrnou lepicí páskou, odhalila policie na letišti ve filipínské metropoli Manile. Plazi, nalezení ve čtyřech opuštěných zavazadlech, by měli na černém trhu hodnotu přes 1,97 milionu korun, informovala zpravodajská stanice BBC.

Zásilka obsahovala 1529 želv různých druhů, včetně želvy ostruhaté, kterou Mezinárodní svaz pro ochranu přírody (IUCN) vede na svém seznamu ohrožených druhů jako zranitelnou. Podle filipínského celního úřadu zavazadla s želvami nechal v neděli na letišti filipínský cestující, který přiletěl do Manily se společností Philippine Airlines.

Filipínská policie na letišti našla zavazadla s 1500 želvami, které byly omotané lepicí páskou.Filipínská policie na letišti našla zavazadla s 1500 želvami, které byly omotané lepicí páskou. | ČTK

Policie uvedla, že zavazadla si jejich majitel zřejmě nevyzvedl poté, co se dozvěděl o přísných trestech za pašování volně žijících živočichů. V případě usvědčení by viníkovi hrozily dva roky vězení a pokuta až 87 tisíc korun, napsali reportéři BBC.

Želví maso - delikatesa i afrodiziakum

Želvy jsou většinou chovány jako exotická domácí zvířata, v některých částech Asie se ale konzumují jako delikatesa a jejich maso či kosti rozemleté na prášek se používají i jako součást tradiční medicíny, nebo jako afrodiziakum. Zvířata byla předána do péče úřadu, který sleduje pašování zvířat.

Pašování želv je v oblasti běžné, minulý týden se malajsijským úřadům podařilo zajistit 3300 karetek novoguinejských, které se pašeráci snažili dostat do země v rybářské lodi.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud