Muslimům vadí učení o homosexualitě. Na protest stahují děti z britských škol

4. 3. 2019
21:50

Rozčílení muslimové stahují své děti ze školy v anglickém Birminghamu. Tvrdí, že jim tam učitelé „vymývají“ mozky. Rodičům vadí hlavně to, že škola ve speciálním vzdělávacím programu podporuje práva homosexuálů a rovnost LGBT komunity, na protest proti tématu výuky nechali své potomky doma. Jedná se zhruba o 600 muslimských dětí, které do birminghamské školy chodí. Zprávu přinesl deník Daily Mail.

Birminghamská základní škola Parkfield Community School vzdělává své žáky v programu, který je proti vyčleňování „outsiderů“ ze společnosti, projekt vede děti k toleranci. Hlavním mottem programu je: V naší škole jsou všichni vítáni!

V rámci něho se děti ve věku 4 až 11 let učí o právech homosexuálů, rovnosti pohlaví nebo o životním stylu LGBT komunity. S programem před 4 lety přišel zástupce ředitele Andrew Moffat.

Andrew Moffat, autor programu, který rozčílil birminghamské muslimy.Andrew Moffat, autor programu, který rozčílil birminghamské muslimy. | 

Muslimové proti vzdělávacímu programu

Program fungoval bez větších problémů, letos se ale škola setkala s velmi negativní reakcí z řad muslimských rodičů. Ti se rozhodli své děti stáhnout ze školy, jde o 600 žáků. Masivní exodus školu připravil o 80 procent žactva.

Deník Birmingham Live uvedl, že podle rodičů škola „svou podporou a propagací homosexuality podkopává jejich rodičovská práva a výchovu“. Forum rodičů se nechalo slyšet, že jejich protesty a petice škola opakovaně ignorovala, proto se rozhodli pro drastičtější krok. „Naše děti, naše volba – pracujte s rodiči, ne proti nim!“ Stojí na transparentech demonstrujících rodičů.

Muslimové už několik týdnů protestují proti programu, pravidelně se jich schází kolem 300. Demonstrace ale k ničemu nevedly, proto se rozhodli své děti stáhnout ze školy. Někteří rodiče dokonce prohlásili, že by radši opustili Velkou Británii, než aby dětem dovolili pokračovat ve vzdělání na této škole.

Protesty rodičů

Rodiče během posledního protestu skandovali před budovou školy: „Vzdělání, ne propaganda!“ nebo „Nechte děti být dětmi!“ Vztek muslimů je zaměřen hlavně proti Moffatovi, který s programem přišel. Žáci za rok absolvují 5 lekcí, které se dotýkají témat jako: věk, postižení, pohlaví, manželství a registrované partnerství, těhotenství a mateřství, rasa, náboženství a víra, sex a sexuální orientace.

Program byl poprvé testován v roce 2014, v současnosti se ho účastní desítky britských škol. Sám Moffat, který žije v registrovaném partnerství, byl nominován na cenu „Nejlepší učitel na světě“. Už jednou musel rezignovat kvůli sporu s křesťanskými rodiči, ani jim se nelíbily jeho lekce o homosexualitě a homofobii. Nyní čelí hněvu muslimských rodičů, jejichž děti tvoří 98 procent všech žáku v parkfieldské škole.

Hněv vyvolaly hlavně lekce o homosexuálech

S jednou z petic proti Mofattově projektu vystoupila Mariam Ahmedová, jejíž čtyřletá dcera chodí do tamní školy. „To, co děti učí, není správné. Děti jsou na to příliš malé. Program má 9 částí, ale soustřeďují se pouze na jedinou, na homosexualitu, to je špatně. Neprotestujeme jen proto, že jsme muslimové, křesťané jsou také proti tomu,“ prohlásila Ahmedová.

„Nemstíme se homosexuálům, program respektujeme, stejně tak respektujeme to, že pan Moffat je gay. Jsme rádi, že děti učí,“ dodala Ahmedová. K ženě a její petici se přidaly stovky rodičů. Jeden muž řekl tisku, že jeho manželka dokonce chtěla opustit zemi, nelíbilo se jí, co se tady učí jejich šestiletá dcera.

„Dcera se doma vyptávala na věci, na které moje žena neměla odpověď,“ uvedl muž, který si nepřál být jmenován. „Je na to příliš malá, naši přátelé, rodina, co žila nedaleko, se už kvůli programu vrátili do Pákistánu,“ popsal situaci mezi birminghamskou muslimskou komunitou.

Muslimové učiteli vyhrožovali

Některým rodičům vadí učení o homosexualitě, protože ji nedovoluje islám. Další jsou tolerantní k tématu, ale jsou toho názoru, že učitel jen propaguje „své osobní názory“. Moffat sdělil reportérům BBC, že se s rodiči snažil jednat, ale přestal, když „začali být agresivní“. Dostával od nich výhrůžky. „Cítil jsem se ohrožený, bylo to pár náročných týdnů,“ uvedl Moffat, ocenil podporu školy i městské rady.

 

1080p 720p 360p
Další videa