Krize ve Venezuele zabíjí ty nejmenší. Chybí léky, doktoři utíkají za hranice

Autor: nkov - 
3. března 2019
19:24

Podle dat OSN se úmrtnost kojenců v krizí zmítané Venezuele zvýšila o 50 procent. Zástupci Rady bezpečnosti varují proti „zpolitizované“ humanitární pomoci a připomínají každodenní realitu, které čelí mnozí občané jihoamerické země, kterou opustilo už 40 procent lékařského personálu, píše britský Guardian.

Šéfka Úřadu pro politické a mírové záležitosti OSN Rosemary DiCarlová popsala zhoršující se situaci zdravotnictví v zemi. Kromě chybějícího personálu jsou i zásoby léků o pětinu menší, než kolik by bylo třeba.

Podle DiCarlové vede prodlužující se krize ke zvětšujícímu se napětí ve společnosti. Jen za poslední víkend zemřeli celkem 4 lidé a stovky jich byly zraněny při protestech na hranicích.

Členové Rady bezpečnosti jsou v rozporu ohledně stále více zpolitizované formy humanitární pomoci zemi, jejíhož vůdce Nicoláse Madura podporuje Rusko a Čína, zatímco USA a mnohé západní země uznaly prezidentem opozičníka Juana Guaidóa.

Lidé potřebují nepolitickou pomoc

DiCarlová zmínila, že zatímco zásoby vyslané Čínou a Ruskem překročily hranice a dostaly se do Venezuely, pomoc ze strany USA a dalších zemí se hromadí na hranicích s Brazílií a Kolumbií. Protože pomoc západních zemí má být vyhrazená opozici, armáda vedená oficiální vládou blokuje její převoz.

Politizace zahraniční pomoci podle DiCarlové způsobila obavy humanitárních organizací. Podle ní je třeba, aby se pomoc dostala k potřebným lidem „bez ohledu na politické cíle.“

Video  Venezuelský prezident Maduro hoduje ve slavné restauraci, zatímco lidé v jeho zemi trpí hladem  - Instagram.com

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

satanas ( 4. března 2019 10:37 )

No prave, jako obrazky ze SYrie po uziti chem.zbrani teroristy,,Jak tehdy Trump horekoval nad trpicimi detmi,,hrozil malem Jadernou valkou,,,no, a misto aby uklidnil toho samozvance Guajda a zrusil Embargo ktere ma ta decka na svedommi tak opet prileva jen olej do ohne..Dokud bude USA fungovat, nikdy na svete klid a mir nebude!!

flesch2z ( 4. března 2019 08:46 )

Obrázky jako ze Sýrie. Já si myslím, že venezuelské matky ještě pořád mají prsa ke kojení, na rozdíl od těch západních bezpohlavních "matek", lesbických a bukvických rodičů". A proto tuhle "krizi" přežijí.

flesch2z ( 4. března 2019 08:28 )

Konečně se Maduro zbavil 40% vlastizrádců, kteří zdrhli za pár amerických šupů. USA a Británie okradly Venezuelu o všechno zlato, uvalily na ní embarga, sankce a různé pokuty, vměšují se do venezuelských voleb (jako všude na světě) a teď jim mermomocí nutí prošlé léky a zkažené potraviny coby humanitární pomoc. Ať USA a Británie Venezuele vrátí její zlato, zruší sankce, nevměšují se Venezuelanům do voleb a budou tam mít potravin a léků dostatek.

Taurus70 ( 4. března 2019 07:23 )

To budou jiste tak verohodne zpravy jako o Skrypalech😂😂😂😂

1912 ( 4. března 2019 06:41 )

Ta US zločinecká nadvláda a jejich spojenců co vyzývají k embargům a sankcím je ukázka jak dopadnou státy které se nepodrobí jejich US fašistické demokratické diktatury !!A pak mají zájem pomáhat až když je vyhladoví !Hlavně získat tu ropu a jejich nerostná bohatství at i to zlato !Dokud budou existovat US státy nikdy nebude mír !!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud