Krach aerolinek uvěznil na letištích stovky lidí. Dotkne se i českých cestujících

17. 2. 2019
15:09

Stovky lidí zůstaly uvězněny na letištích po celé Evropě kvůli krachu letecké společnosti Flybmi. Cestující se o tom, že jejich spoj nepoletí, často dověděli jen několik desítek minut před plánovaným odletem. Britské regionální aerolinky vyhlásily krach v sobotu navečer a s okamžitou platností zrušily všechny lety. Firma provozovala i lety z Brna do německého Mnichova. Mluvčí aerolinek zdůvodňuje krach rostoucími cenami paliva i nejistou situací okolo brexitu.

Někteří pasažéři se o krachu dopravce dozvěděli až ve chvíli, kdy prošli letištní kontrolou a dostali se k odletovým branám. Některým přišly sms zprávy, které je informovaly o zrušení letů. Po celé Evropě jich bez možnosti odletět zůstalo několik tisíc.

Jednou z nich je i Hannah Priceová (23), která měla letět z Bruselu do Bristolu. „Naneštěstí jsem s nimi měla odletět za méně než 48 hodin. To už asi nepůjde,“ řekla Sky News.

Stavební inženýr Danny McLaughlin (46) si u Flybmi na příštích sedm týdnů zarezervoval celkem 14 letů. Otec dvou dětí totiž za prací léta z Derry do Londýna. Kvůli kolapsu aerolinek teď prý možná nebude práci stíhat. 

„Kolaps Flybmi je zdrcující zprávou pro všechny zaměstnance,“ řekl generální tajemník Asicoiace britských pilotů Brian Srutton. „Naše asociace neobdržela žádné varování, že by k tomu mohlo dojít,“ dodal.

Aerolinky Flybmi létaly se 17 stroji do 25 evropských měst a zaměstnávají 376 lidí v Británii, Německu, Švédsku a Belgii. Mezi Brnem a Mnichovem provozovaly 11 letů týdně. Loni uskutečnily na 29.000 letů a přepravily 522.000 cestujících.

Hledání nového dopravce může trvat půl roku

Náměstkyně jihomoravského hejtmana Taťána Malá (ANO) ČTK řekla, že je to pro kraj překvapení. „Podle mých informací společnost žádné problémy neavizovala. Je ale pravdou, že za poslední rok zkrachovalo mnoho leteckých společností. Kraj udělá vše pro to, aby vysoutěžil nového poskytovatele leteckých služeb,“ uvedla Malá. Podle ní to ale může trvat třeba i půl roku.

Cestující, kteří měli koupené letenky s touto společností, mají podle jejího mluvčího kontaktovat cestovní kancelář, přes kterou si letenky koupili. Případně mají kvůli refundaci kontaktovat vydavatele bankovních karet, jejichž prostřednictvím si letenky koupili. Lidem, kteří si koupili letenky přímo přes Flybmi, budou vráceny peníze.


oxygene.p ( 17. února 2019 22:50 )

Tak zrovna z Brna do asi moc ziskový nebude. Kdo by taky lítal z takový díry. Kdyby to kraj nedotoval , tak letiště zaroste plevelem.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa