Sbohem, andílci! Siamská dvojčata se pomoci nedočkala a zemřela. Kvůli válce

Autor: ČTK, ital - 
10. 2. 2019
10:44

Jemenští lékaři v metropoli Saná žádali zahraniční pomoc pro siamská dvojčata, která se narodila se srostlým trupem. Dva týdny staří chlapci vyžadovali odbornou péči, kterou jim nemocnice za stávajících podmínek nemohla poskytnout. Hlavní město je totiž ovládané povstalci. Jejich odboje zapříčinily uzavření mezinárodního letiště, kvůli čemuž nemohly být děti převezeny na léčbu do zahraničí. Jemenské ministerstvo zdravotnictví v neděli oznámilo, že obě dvojčata zemřela.

Děti se narodily při komplikovaném porodu a byly v inkubátoru. Měly srostlý trup s oddělenými páteřemi, plícemi, srdci a trávicím ústrojím. Společná však byla játra, reproduktivní orgány a ledviny. Doktor Fajsal Balbalí, šéf novorozeneckého oddělení nemocnice v Saná, tento týden žádal o neodkladnou pomoc. Podle něj totiž nemocnice funguje jen v omezeném režimu a není v ní možné provést ani základní diagnostická vyšetření jako magnetickou rezonanci. Postrádá rovněž vybavení, které by umožnilo dvojčata od sebe oddělit.

Ačkoli se do akce na pomoc siamským dvojčatům zapojila i saúdskoarabská humanitární organizace, nepodařilo se nakonec včas zajistit vhodný převoz. Letiště v Saná je pro civilní provoz uzavřené od roku 2015 a přijímá jen letadla OSN. Vzdušný prostor nad Jemenem kontroluje mezinárodní koalice. Ta spadá pod velení Saúdské Arábie, která bojuje na straně vlády od roku 2015.

Jemenská válka, v níž proti sobě stojí šíitští povstalci a vláda, propukla v roce 2014. Konflikt si již podle odhadů vyžádal desetitisíce životů a vyvolal rozsáhlou humanitární krizi. Některé zdroje hovoří o 50 000 obětí. Podle OSN v Jemenu hladoví na 14 milionů lidí a asi půl milionu jemenských dětí v důsledku konfliktu muselo opustit své domovy.

Doporučujeme
ViktorOchlupin ( 10. února 2019 20:04 )

Přesně tak. Dneska se zachraňuje kdejaký nedomr.Dlý xindl a pak to tak vypadá. Např. ze svoloče co se dřív v lesích střílela jako škodná je dneska líná utiskovaná menšina živená celoživotně z daní pracujících. A ještě to má i volební právo !!

animka ( 10. února 2019 19:48 )

koumak_z_prahy ( 10. února 2019 19:21 )

Je to nepřirozeny hnus! To mělo rovnou jít do kýble!

Actimel ( 10. února 2019 18:47 )

Už mají klid...nebo byste je Bleskáči chtěli ukazovat jako na pouti za peníze??!!! Jen by s nimi experimentovali a vyrobili by dva "poškozené". Tam je jim lépe

jameson ( 10. února 2019 14:12 )

Dříve tyhle hříčky přírody nepřežily ani den.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa