Dívka (†21) zemřela v menstruační chýši. Udusila se kouřem, tělo našli až po pár dnech

Autor: Darina Jíchová - 
4. února 2019
15:52

Jednadvacetiletou Parbati Bogatiovou našla v „menstruační“ chýši její tchyně. Podle policistů se žena v příbytku bez oken udusila poté, co si zapálila oheň, aby se zahřála. K tragédii došlo v jedné z nepálských vesnic v okrese Doti, kde místní věří pověře, že v době menstruace jsou ženy nečisté a měly by periodu strávit mimo rodinný dům. Na začátku ledna došlo k podobnému úmrtí, v menstruační chatrči zemřela žena a její dva synové, informovala stanice CNN.

„Tolik se těšila, až její dny skončí. Usnula nám navěky,“ řekla dívčina tchyně Laxmi Bogatiová. „Domníváme se, že žena zemřela po nadýchání kouře a udusila se. Byla zavřená v malé chýši, která neměla okna. Tělo leželo na zemi vedle ohniště, žena nejspíš rozdělala oheň, aby se zahřála. Teplota v noci klesala k bodu mrazu,“ komentoval případ místní policista Lal Bahadur Dhamí.

Menstruující ženy jsou v Nepálu vyháněny do chýší a chatrčí, protože je společnost považuje za nečisté. V nich několik dní přežívají v otřesných nehygienických podmínkách, v zimě a s nedostatečnou stravou.Menstruující ženy jsou v Nepálu vyháněny do chýší a chatrčí, protože je společnost považuje za nečisté. V nich několik dní přežívají v otřesných nehygienických podmínkách, v zimě a s nedostatečnou stravou. | reprofoto/twitter

Podle vyšetřovatelů si žena topila i vlastním oblečením poté, co jí došlo dřevo. Dhamí dodal, že měla zcela ohořelé nohy.

Dívka do chýše odešla dobrovolně

Bogatiovou podle úřadů nikdo do chýše nevyhnal. Její tchán je mrtvý a její manžel Šankar pracuje v Malajsii. Žena žila víceméně sama, občas ji chodila navštívit tchyně. Dhamí uvedl, že on a jeho jednotka uspořádali více než 50 vzdělávacích přednášek ve snaze praktiku ukončit. Jedné se zúčastnila i Bogatiová.

„Byla by naživu, kdyby se rozhodla zůstat doma. Nikdo ji nevyháněl, nikdo na to ani nemá právo,“ sdělila místním novinám jedna z vesničanek, která už praktiku nedodržuje.

Lidé věří, že menstruující ženy přinášejí smůlu

Západonepálský zvyk, podle kterého se menstruující ženy a dívky musí odebrat do chýše mimo domov, se nazývá chhaupadi, traduje se totiž, že jsou v době periody nebo po porodu nečisté a přinesly by rodině smůlu. Většinou musí odejít do stísněných chýší nebo přístřešků. Tradice jim zakazuje přijímat určité druhy jídla, dotýkat se náboženských ikon a mužů.

V chýších musí ženy menstruaci přečkat až v nelidských a nehygienických podmínkách, čelí jak nehostinnému počasí, tak útokům divoké zvěře, často i násilníků. Byl zaznamenáno nespočet případů, kdy se žena uvnitř udusila a nejméně jedna dívka v chýši zemřela po uštknutí hadem.

Nebezpečná tradice je zakázaná 

Praktiku chhaupadi v roce 2005 v Nepálu zakázal Nejvyšší soud a v loňském roce byl přijat zákon, podle kterého je její dodržování trestné. Ty, kteří nutí ženy ji dodržovat, čekají 3 měsíce vězení nebo pokuta ve výši 648 korun. Zvyk se zatím nepodařilo vymýtit a zůstává rozšířený hlavně v západonepálských rurálních oblastech. Problémem jsou podle aktivistů sami lidé, kteří se tradice nechtějí vzdát.

Oběti menstruační chýše

Nepál před několika týdny řešil téměř totožný případ. Ve vesnici Budhiganga v okresu Bajura byla ve středu 9. ledna nalezena mrtvá žena v „menstruační“ chýši vedle rodinného domu. Společně se svou matkou zemřeli i její dva synové, kteří jí zřejmě přišli dělat společnost. Žena jim rozdělala oheň, aby se ohřáli. Všichni tři zemřeli na následky nadýchání se kouřem.

 

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud