Tyhle dívenky (†15) zabil požár při únikové hře: Juliiny narozeniny skončily smrtí pěti školaček

Autor: Veronika Kynclová - 
6. 1. 2019
05:01

Pětice patnáctiletých Polek slavila narozeniny v zábavním centru, hrály tzv. únikovou hru, zavřené ve speciální místnosti. Jenže nedaleko nich vypukl požár a uvězněné dívky pomalu dusil kouř. Než se k nim záchranáři dostali, byly už všechny mrtvé. 

K neštěstí došlo v pátek v půl šesté večer na severu polského města Koszalin. Amelia W. (†15), Małgosia T. (†15), Karolina B. (†15) a Viktoria P. (†15) tam vyrazily na oslavu 16. narozenin své kamarádky Julie P. (†15). Společně se pak nechaly zavřít do 7metrového pokoje, který sloužil ke hraní tzv. únikových her. Vybaven byl prý skromně – dvě křesla, lampa a několik hořících svíček. „Hra začíná v poutech, ze kterých se musíte vysvobodit,“ píší na Facebooku lidé, kteří už tento podnik navštívili.

V poutech začalo i pět kamarádek, které společně navštěvovaly gymnázium v Koszalinu. A zatímco ony luštily v rámci hry nejrůznější hádanky, ve vedlejší místnosti vypukl požár... „Jeden ze zaměstnanců (25) se ho snažil uhasit, sám při tom utrpěl vážné popáleniny a skončil v nemocnici,“ citují své zdroje polská média. Díky tomuto muži se k dívkám sice nedostaly plameny, i tak ale všechny kamarádky zemřely – než přišla pomoc, udusily se.

Příčina? Elektrika, nebo plyn?!

Velitel polských hasičů Leszek Suski tvrdí, že příčinou bylo zřejmě mizerné elektrické vedení. „Bylo uděláno ledabyle a bylo umístěno příliš blízko hořlavým materiálům.“ Další chybou podle něj bylo, že v době neštěstí nebyl na místě nikdo, kdo má areál na starosti. Rovněž v budově chyběly řádné evakuační plány.

Média také spekulují o úniku plynu z kamen, která vytápěla garáž, v níž se tzv. únikovky hrály. „O bezpečnost se vůbec nestarali, kousek od těch kamen hořely svíčky,“ stěžují si lidé na sociálních sítích. Ti ostatně celý areál popisují silně negativně - zmiňují nepořádek a sparťanské podmínky včetně plynového topení a záchodu bez tekoucí vody. „Výsměch,“ uzavírá jedno z hodnocení na sociálních sítích návštěvník.

Zoufalým rodičům nic neřekli

Rodiče dívek se strachy a zimou třásli před budovou a modlili se za dobré zprávy, ale nakonec přišla ta nejhorší... Tu navíc zjistili úplně náhodou, když už to jeden z otců nevydržel a šel přímo za jedním z hasičů, s nímž dělal zrovna televizní štáb rozhovor. „Co se stalo s našimi dětmi? Čekáme tu už hodinu, nikdo nám nechce nic říct. Žijí? Nežijí?“ Poté si ho vzal hasič stranou, dál od kamer. A zanedlouho se z řad rodičů ozval hysterický pláč. Jejich poslední naděje se definitivně rozplynuly...

Co je úniková hra?

Jedná se o uzavřený prostor, ve kterém se skupina lidí snaží ve vymezeném čase řešit různé záhady, nástrahy a hlavolamy, aby tak nalezla klíč k východu. Tyto prostory bývají často tématicky upraveny.

Další videa
Články odjinud