Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 19°C

Záhada zmizelého letu MH370: Byl to únos, hledejte u Madagaskaru, nabádá zkušený pilot

Autor: Darina Jíchová - 
28. ledna 2019
16:48

Bývalý pilot Randy Ryan tvrdí, že let MH370, který i se 239 cestujícími na palubě záhadně zmizel v roce 2014, byl unesen. Zároveň požaduje, aby bylo zahájeno nové pátrání, hledat by se podle něj mělo v oblasti ostrova Madagaskar. Ryan je toho názoru, že letadlo buď ztroskotalo do moře, nebo přistálo na zemi, napsal deník Daily Mail.

Největší záhada v dějinách letectví, i tak se označuje zmizení letu MH370, který v březnu roku 2014 odletěl z malajsijského Kuala Lumpur směrem do Pekingu. Letadlo společnosti Malaysia Airlines však po 41 minutách zmizelo z radaru, do Pekingu nikdy nedoletělo. Dodnes není jasné, co se stalo se strojem a jeho pasažéry.

Pilot: „To nemohla být náhoda“

Letadlu přestal reagovat radarový odpovídač. „To nemohla být náhoda,“ tvrdí bývalý pilot Ryan. „Zároveň si nemyslím, že to byla práce nějakého amatéra,“ dodal Ryan. On sám se domnívá, že letadlo buď spadlo, nebo někde přistálo. Za jeho zmizením podle něj stojí profesionálové. „Únosci letadla věděli, jak se vyhnout odhalení,“ domnívá se Ryan.

„Pilot i kopilot udělali vše, co normálně dělají. Vzlétli, nastavili kurz a nechali řídit autopilota. Najednou přestal reagovat odpovídač. To není náhoda, piloti vědí, že bez něj se dá letět mimo dosah radarů,“ popsal Ryan.

Letadlo se odklonilo od trasy

Ryan, který dříve létal u amerického letectva, uvedl, že letadlo poté, co se podle vojenských radarů stočilo nejdříve na západ a pak na jih, zamířilo k Madagaskaru. Domnívá se, že pátrat by se mělo tam. „Napovídají tomu data z vojenských radarů. Pilot – ať už jeden z mužů v kokpitu, nebo někdo, kdo se zmocnil letadla – stočil stroj na západ, opatrně, aby si toho cestující nevšimli,“ popsal Ryan.

„Pokračovali směrem na Madagaskar, možná i až tam. Podle dat se stroj stočil trochu na jih. Myslím, že letěl na nějaké předem domluvené místo,“ vysvětlil svou teorii. „Zatím se našlo jen několik kusů trosek, všechna v oblasti, o které mluvím – jižně od Madagaskaru. Pokud má někdo ještě finance na další pátrání, měl by se vydat tam, a ne k jihozápadní Austrálii, kde se hledáním strávily roky,“ řekl Ryan. Do mohutného pátrání se zapojilo 25 zemí.

Na Réunionu našli kus letadla Boeing 777. Na Réunionu našli kus letadla Boeing 777. | ČTK, EPA, Reuters

Výpověď rybáře vzbudila rozruch

Nedávno vystoupil indonéský rybář Rusli Chusmin (42) s tím, že on a jeho posádka viděli pád ztraceného letadla. Souřadnice, které se jim podařilo zaznamenat z GPS, předali vyšetřovatelům. Novinářům řekl, že viděli poškozené letadlo, ze kterého stoupal černý kouř.

„Viděli jsme letadlo, plachtilo jako rozbitý drak. Nevydávalo žádný zvuk, ale černě se z něj kouřilo, pak spadlo do moře,“ uvedl Chusmin, nedokázal však vysvětlit, proč s touto informací čekal 5 let, než ji předal úřadům.

Konspirační teorie o zmizení letu MH370

Pátrání po letadle bylo ukončeno v roce 2017. O příčině zmizení se spekuluje, vzniklo mnoho teorií od závady, nešťastné náhody, sebevraždu pilota, bombu až po konspirace, že šlo o akci ruského prezidenta Vladimira Putina nebo severokorejského vůdce Kim Čong-una. Pravda zatím zůstává utajena. Záhadě nahrává i fakt, že příbuzní se lidem na palubě byli schopni dovolat ještě den po zmizení letu, telefony vyzváněly, nikdo však neodpovídal.

Ukázalo se, že Ryan měl pravdu v tom, že na palubě byl někdo, kdo věděl, jak vypnout radarový odpovídač, vyjma pilotů samozřejmě. V letadle cestoval malajsijský letecký expert. Podle Ghyslaina Wattrelose, který kvůli zmizení stroje přišel o manželku a dvě děti, to malajsijské úřady prověřují.

srtpetr ( 28. ledna 2019 17:54 )

[==--Najděte nahé-ženy ve vašem městě zde : My.Su/Zeny

PPP150W ( 28. ledna 2019 17:41 )

Expilot prozradil neuvěřitelnou slutečnost, která jistě ppvede k dohledání letadla. Totiž to, že buď spadlo, nebo někde přistálo. Existuje sice ještě jedna možnost, ale vzhledem k tomu, že je to už několik let, nedá se dost dobře předpokládat, že je to éro ještě v luftu.

Zobrazit celou diskusi