Za znevážení čínské hymny až tři roky „basy“. Hongkong chystá ostrý zákon, padne i na děti

Autor: ČTK, FiM - 
23. ledna 2019
12:55

Poslanci hongkongského parlamentu ve středu začali projednávat rozporuplný zákon, který se týká vztahu k Číně. Podle něho by hrozil až tříletý kriminál tomu, kdo zneváží čínskou státní hymnu. Případné přijetí drakonického zákona, o kterém informovala agentura AP, vyvolává obavy z dalšího omezování svobod a sílícího vlivu Pekingu v bývalé britské kolonii, která se v roce 1997 vrátila zpět pod čínskou správu.

Kromě trestu vězení by za zneuctění čínské hymny zvané Pochod dobrovolníků mohla hrozit pokuta až 50.000 hongkongských dolarů (v přepočtu cca 144.000 Kč). Zákon se má vztahovat i na školáky, včetně žáků mezinárodních škol, kteří budou mít podle zákona povinnost se státní hymnu naučit.

Tiskové agentury připomínají, že hongkongští fotbaloví fanoušci jsou známí tím, že při čínské hymně často dávají najevo nelibost pískáním a bučením. Hongkongský fotbalový svaz se za to v minulosti dočkal i pokuty od Mezinárodní fotbalové federace (FIFA).

Od potlačení prodemokratických manifestací v Hongkongu koncem roku 2014 se provokace při hraní čínské hymny staly formou protestu i při jiných příležitostech, napsala agentura AP.

Při přechodu pod správu Pekingu v roce 1997 Čína slíbila Hongkongu vlastní právní systém, omezenou demokracii s více politickými stranami a práva, jako je svoboda shromažďování a projevu. Peking také přislíbil, že kapitalistický systém bude ve městě zachován beze změny „nejméně“ 50 let. Občané Hongkongu si však stále více stěžují na vměšování pevninské Číny do záležitostí tohoto oficiálně autonomního území.

Pevninská Čína zákon o státní hymně, podle kterého mohou být vězením potrestáni například lidé, kteří záměrně komolí text hymny nebo mění její melodii, schválila už v roce 2017.

Hongkongský parlament má o zákonném opatření hlasovat do léta. Očekává se nicméně jeho schválení. V hongkongském zákonodárném sboru mají totiž převahu poslanci naklonění Pekingu nad zástupci prodemokratického tábora. Agentura AP ale upozornila, že Peking tímto krokem vstupuje do neznámých vod, protože se jedná o první případ, kdy se po Hongkongu žádá schválení zákona již platícího v pevninské Číně, což by mohlo znamenat porušení principu „jedna země, dva systémy“.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud