Důchodkyně otrávila rybí polévku, mezi seniory v Jižní Koreji bují kriminalita

V Jižní Koreji stoupla vlna kriminalita, pachatelé jsou většinou senioři. Důchodci tvoří značnou část tamní populace, mnoho z nich ale nemá na živobytí, proto se uchyluje ke zločinu (ilustrační foto).
Autor: Darina Jíchová - 
22. 12. 2018
11:20

Jižní Korea se potýká s bizarním fenoménem, úřady zaznamenaly zvýšenou vlnou kriminality mezi seniory. Stovky důchodců tak končí za mřížemi, jedná se o zločiny jako vražda, žhářství, znásilnění nebo loupež. Jen loni řešila jihokorejská police téměř dva tisíce takových případů, informovala stanice CNN.

Podle statistik za posledních pět let stoupla zločinost důchodců o 45 procent. Například v listopadu byl zatčen muž okolo sedmdesáti let, který kvůli zpožděné zásilce napadl pracovníka doručovací služby. Když policisté dorazili na místo, zjistili, že senior zapomněl, že mu balík přišel před dvěma dny. V záchvatu vzteku muž zaútočil na nic netušícího doručovatele.

V srpnu policie vyšetřovala dalšího sedmdesátníka, muž zabil dva úředníky a vážně zranil souseda během hádky kvůli vodě. V dubnu byla zadržena důchodkyně, která nalila pesticidy do rybí polévky. Pokrm se měl servírovat na obecní slavnosti, policie naštěstí zasáhla včas.

Stárnoucí Jihokorejci živoří

Lidé nad 65 let tvoří 14 procent Jihokorejců, podle klasifikace OSN tak země patří mezi „stárnoucí společnosti“. Lidé se v Jižní Koreji dožívají poměrně vysokého věku, mnoho z nich se ale není schopno uživit. Skoro 60 procent seniorů nemá nárok na státní důchod, penzijní příspěvky byly v zemi zavedeny v roce 1988, uzákoněny byly však až v 90. letech. Podle průzkumů z roku 2017 senioři žijí v bídě, značná část z nich skončí na ulici.

„Na pracovním trhu o seniory není zájem, cítí se odstrčeni. Je logické, že to může vést k nevraživosti a agresivitě vůči druhým, případně pak k depresi a antisociálnímu chování,“ vysvětlil Čo Joun-oh, kriminolog z univerzity v Soulu. „Jsou izolovaní od společnosti a mají pocit, že nemají co ztratit. Pozbydou veškerou kontrolu, a proto se uchylují k násilným činům,“ dodal.

Věznice se mění v domovy důchodců

Nápor postarších vězňů už nezvládají ani státní vězení. Senioři plní nejen kapacitu zařízení, vyžadují navíc speciální péči. Mnoho z nich má zdravotní nebo duševní problémy. „Nejde jen o to, že jsou fyzicky slabší než mladší vězni, pokud je dáte do cely s někým mladším, vyvolávají konflikty. Může za to jak věkový, tak kulturní rozdíl,“ uvedl Lee Jun-hú zástupce ředitele soulského nápravného zařízení.

Reportérům CNN se podařilo navštívit křídlo věznice, kde jsou umístěni senioři. Od rána tam probíhají zdravotní prohlídky, každodenní měření krevního tlaku nebo výdej léků. Ti fyzicky schopnější mohou dopoledne navštěvovat hodiny aerobicu. „Pohyb je dobrý, léčí tělo i mysl,“ sdělil novinářů jeden z vězňů.

Strach z předčasného propuštění

Část seniorů se domnívá, že na vině je jihokorejská společnost, která se nedokáže o vyžilé občany postarat. Čo věří, že se veřejnost bude muset uzpůsobit potřebám svých seniorů, neboť Jihokorejci jako národ budou nadále stárnout. Do roku 2025 se zařadí mezi „extrémně stárnoucí společnosti“.

Kriminalista je toho názoru, že vězení je pro důchodce teď to nejbezpečnější místo. „Většina z nich nemá, kam jít. Nemají byty, peníze, rodinu, prostě nic,“ tuto skutečnost potvrdili i vězni. „Bojíme se předčasného propuštění, co bychom pak dělali?“ svěřil se reportérům jeden ze seniorů.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Zobrazit celou diskusi
Další videa