Pád premiéra kvůli migrantům: Do hry se vložil belgický král

Autor: ČTK - 
19. 12. 2018
14:07

Belgický král Philippe dnes jedná s předsedy politických stran o řešení krize, které země čelí po rozpadu vlády a úterní rezignaci premiéra Charlese Michela. Král v úterý odložil přijetí Michelovy demise do doby, než bude po konzultacích jasněji okolo dalšího vývoje. Belgická média mluví o možnostech vypsání předčasných voleb či o vytvoření prozatímní vlády, která by zemi dovedla k těm řádným květnovým volbám.

Premiér Michel vedl od minulého týdne menšinový kabinet, protože původní koalici kvůli neshodám ohledně podpory migračního paktu OSN opustila největší strana Nová vlámská aliance (N-VA).

Michel původně hodlal přesvědčit zvláště levicovou opozici k toleranci vlády do voleb. Socialisté a Zelení však přišli s návrhem na vyslovení nedůvěry, načež Michel oznámil rezignaci.

Král se dopoledne sešel s předsedou valonských křesťanských demokratů Benoitem Lutgenem a šéfkou dosud vládních vlámských liberálů Gwendolyn Ruttenovou. Odpoledne má na programu jednání s předsedou N-VA Bartem De Weverem a šéfem socialistů a bývalým premiérem Eliem Di Rupem.

Řada členů současné vlády se podle zpravodajského webu LaLibre.be vyslovila proti předčasným volbám, jejichž organizace několik měsíců před řádným hlasováním je podle nich zbytečná.

Část opozičních představitelů naopak hovoří o tom, že nové volby by umožnily zemi rychle vybřednout z bezvládí, k němuž se schyluje. Někteří pozorovatelé však varují, že ani volby nemusí vyřešit situaci v etnicky a jazykově rozdělené zemi, kde se v minulosti vlády formovaly dlouhé měsíce.

Video Migranti v Belgii se servali kvůli dívce, která odmítla nosit šátek. - YouTube/Jepp Hayder

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

tomik007 ( 19. prosince 2018 15:50 )

MA jesce podivnejsi tlamu nez Neczas

tomik007 ( 19. prosince 2018 15:39 )

To je jen samej "Skrzet Zajmu" ale makat nikdo nechce

pavel11 ( 19. prosince 2018 15:15 )

jeho tlama vyjadřuje křivárny,humus,sajrajt vyučený pitomec který zasral svojí zemi zločinci uprchlíku a když viděl že u nás je klid pohoda tak dobytek zákeřný je chtěl nacpat k nám.Ještě že máme Babiše Zemana ODS.pokud bychom měli zrádce zmetky,křiváky udavače vítače uprchlíku TOP KDU Pirátu,aktivistu tak naše země je v muslimské prde.i!!!

mrd.bejka ( 19. prosince 2018 14:26 )

tak hlavně že nám chtěl radit a dávat sem uprchlíky, dobre že je v p rdeli, curak

Zobrazit celou diskusi
Další videa