Minutu ticha drželi i za Češku Naďu. Němci uctili oběti masakru na vánočních trzích

Autor: ČTK - 
19. 12. 2018
12:33

Více než stovka lidí, včetně řady příbuzných, si dnes dopoledne na berlínském náměstí Breitscheidplatz připomněla oběti předloňského teroristického útoku na zdejší vánoční trh. Od útoku islamistického teroristy, který si vyžádal 12 životů a na pět desítek zraněných, dnes večer uplynou přesně dva roky.

Ke shromážděným, z nichž řada dávala otevřeně najevo své pohnutí, u památníku obětem krátce promluvil zdejší farář Martin Germer. Připomněl jmenovitě všech 12 obětí, včetně Češky Nadi Čižmárové, a pak přítomné vyzval k minutě ticha. Památník je umístěn na schodech vedoucích k Pamětnímu kostelu císaře Viléma.

Video Naďu Čižmár (†34) zabil islamista v Berlíně: Její syn vzpomíná u obrázku a přemýšlí o zločincích. - David Vaníček

Krátké vzpomínky, kterou doprovodila výrazná přítomnost bezpečnostních složek, se zúčastnil také berlínský primátor Michael Müller, jenž k památníku položil věnec. Stejně tak už předtím učinil i velvyslanec České republiky v Berlíně Tomáš Podivínský. Večer se na místě uskuteční bohoslužba.

Tragický útok kamionem dnes připomněl i německý ministr vnitra Horst Seehofer, který – jak řekl – na něj myslí velmi často. „Události ve Štrasburku nám bolestivým způsobem ukázaly, že nemůžeme polevit v tom, abychom se bránili takovému terorismu, jenž pohrdá lidmi,“ poznamenal s odkazem na útok, který si tento měsíc vyžádal pět obětí.

Video Vdovec po Češce, kterou zabili teroristé v Berlíně: Tohle říká o migrantech, Merkelové a muslimech. - David Vaníček

Německým úřadům se poslední dva roky daří podobně rozsáhlým útokům bránit. Nebezpečí terorismu je ale podle ministerstva vnitra stále vysoké. I proto panují poslední dva roky na vánočních trzích v Berlíně, ale i v dalších městech zpřísněná bezpečnostní opatření. Zřejmě nejchráněnějším je právě trh na náměstí Breitscheidplatz, kde letos bezpečnostní opatření vyšla na 2,5 milionu eur (65 milionů Kč).

Video Rodinu Češky, která zemřela při teroru v Berlíně, pozval Zeman na Hrad. - Blesk TV

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

tompetr88 ( 19. prosince 2018 12:39 )

-_Najděte nahé 18+ dívky ve vašem městě zde: My.Su/Divky

Zobrazit celou diskusi
Další videa