Zoufalý táta pátrá po synovi. Rodinu migrantů při útěku do Evropy rozdělila hlídka

4. 12. 2018
22:50

Chica Camara utekl s desetiletým Alfonsinem ze Sierry Leone. Jejich cesta do Evropy ale nemá zatím šťastný konec. Stejně jako stovky dalších uprchlíků, také oni se nejdříve dostali s pašeráky do Libye, odkud se na lodi po Středozemním moři vydali k italským břehům. Jejich plavbu překazila loď libyjské pobřežní stráže, která narazila do jejich člunu, Camaro z něj vypadl, jeho syn v něm zůstal. Zoufalý otec se bojí o Alfonsinův život, uvedl britský deník Guardian.

Člun s uprchlíky a loď libyjské stráže se srazily zhruba 30 metrů od břehů Sicílie na začátku března. Camara se snažil vzít syna a vyskočit, to se mu ale nepovedlo. Náraz lodi ho vymrštil do moře, viděl však, že jeho syn zůstal ve člunu. Muž strávil ve vodě několik dní, pak ho vylovila záchranná loď Aquarius.

„Bojím se o synův život“

Camara se dostal do Palerma a stále se obává o Alfonsinův život, chlapec totiž nejspíš skončil v libyjském uprchlickém táboře, který proslul krutým a ponižujícím zacházením s migranty. „Bylo to hrozné. Opustili jsme naši zemi, chtěl jsem mu zajistit lepší budoucnost. Nechtěl jsem, aby zažil chudobu jako já. Teď jsme na tom ještě hůř. Já jsem v Evropě a on sám v Libyi,“ sdělil Camara reportérům.

S pomocí dobrovolníků sicilského uprchlického centra začal Camara pátrat po Alfonsinovi. V srpnu se potvrdily jeho obavy, Mezinárodní společnost pro migraci (IOM) zjistila, že jeho syn se skutečně nachází v libyjském táboře. „Násilí a mučení jsou tam na denním pořádku, bojím se o jeho život,“ prohlásil zoufalý otec. 

„Nikdy nezapomenu na jeho výraz, když nás dostihla libyjská stráž. Stále slyším, jak volá o pomoc. Bez něho tady se mnou byla celá cesta zbytečná. Můj život bez mého syna nemá žádný smysl,“ svěřil se novinářům Camara.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini prosadil přísný dekret o migraci. Na snímku drží papír s názvem dekretu o migraci a bezpečnosti.Italský ministr vnitra Matteo Salvini prosadil přísný dekret o migraci. Na snímku drží papír s názvem dekretu o migraci a bezpečnosti. | 

Život uprchlíkům ztěžuje ministr Salvini

Většina uprchlíků, kteří dorazili do Itálie, získali status uprchlíka a humanitární ochrany. Ten je platný po dva roky a dává jim povolení k pobytu a práci. Camara však na udělení statutu teprve čeká, kvůli tomu nemůže zažádat o sjednocení se synem. Situaci mu ztížil také nový protiimigrační zákon, který prosadil ministr vnitra Matteo Salvini. Ten by mohl vést až ke Camarově deportaci.

Salviniho zákon se podle politologů dotkne i zhruba 130 tisíců žadatelů o azyl, kteří momentálně žijí v Itálii a které chrání zmíněný status humanitární ochrany. Lidé kvůli novému nařízení o ochranný status přijdou a změní se v nelegální uprchlíky.

Právník: Bez statutu uprchlíka je to bezvýchodné

„Naši pracovníci v Libyi případ pečlivě sledují, chlapec bohužel nemá v Sierře Leone žádnou další rodinu, která by mohla zažádat o jeho vydání zpátky do vlasti,“ řekl Guardianu mluvčí IOM Flavio di Giacomo. „Je to složitá kauza a budeme ji počátkem roku 2019 projednávat na radě IOM, urychleně hledáme nějaké řešení,“ doplnil di Giacomo.

 „Pokud se Chicovi podaří získat status uprchlíka, bude moct získat legální práci. V očích úřadů tak bude schopný zajistit svého syna. Proces sjednocení by pak neměl být žádný problém,“ uvedl Fulvio Vassallo, právník spolupracující s uprchlíky v Itálii. „Bez nějaké legální ochrany se bohužel jedná o bezvýchodnou situaci,“ doplnil právník.  

1080p 720p 360p
Další videa