Studentka a sedm Syřanů: Hromadné znásilnění vehnalo stovky Němců do ulic

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
31. 10. 2018
21:10

Stovky lidí v německém Freiburgu vyšly do ulic. Protestovali kvůli skupinovému znásilnění osmnáctileté studentky, které má na svědomí skupinka sedmi syrských migrantů ve věku 19 až 29 let a pětadvacetiletý Němec. Ve městě zároveň proběhly dva protesty. Jednu demonstraci, které se zúčastnilo okolo 500 Němců, uspořádala krajně pravicová strana Alternativa pro Německo (AfD). Druhou pak opozice, rekapituloval deník Daily Mail.

Lidé na demonstraci AfD prošli až do centra města, kde se střetli s policií. Starosta Freiburgu Martin Horn vyzval ke klidu, požádal přítomné, aby nevyvolávali další násilí. „Doufám, že tento protest i další demonstrace proběhnou poklidně. Ve Freiburgu není místo pro zločince, nebudeme tolerovat žádné přestupky,“ prohlásil Horn.

Případ hromadného znásilnění v minulém týdnu otřásl celým Německem. Starosta Freiburgu čin odsoudil, zároveň ale varoval před unáhlenými odsudky. Trestné činy jako tento podle něj nesmějí sloužit k paušálnímu odsuzování uprchlíků. Většina migrantů žijících v Německu podle něj dodržuje zákony.

"Moje trauma není propaganda." Druhou demonstraci pořádala opozice. Lidé demonstrovali proti postojům AfD."Moje trauma není propaganda." Druhou demonstraci pořádala opozice. Lidé demonstrovali proti postojům AfD. | reprofoto/twitter

Opozice obvinila AfD, že znásilnění pouze využila k šíření svého protiimigračního postoje, a uspořádala protidemonstraci, na které se sešlo 1500 Němců. Mnozí demonstraci AfD označili za rasistickou.

Další znásilnění v Mnichově?

V Mnichově ve středu zatkli pět afghánských migrantů poté, co je patnáctiletá dívka obvinila ze znásilnění. Policie pátrá po dalším muži, který se na zločinu podílel. Hlavní podezřelý se nechal slyšet, že „sex byl konsenzuální“. Dívka podle něj se stykem souhlasila. Mladá Němka uvedla, že se nebránila ze strachu, že by jí muži ještě víc ublížili.

Případy znásilněných Němek rovněž nahrávají do karet kritikům kancléřky Angely Merkelové, jejíž vláda si kvůli otázce migrantů prochází krizí. Merkelová držela funkci kancléřky od roku 2005, na konci tohoto období v roce 2021 už znovu kandidovat nebude.

Případ, který otřásl Německem

Osmnáctiletá dívka dostala na jedné freiburské diskotéce v noci na 14. října drink od neznámého muže. Kolem půlnoci s ním podnik opustila. V blízkém křoví ji pak sexuálně napadl jeden z podezřelých a po něm se na ní provinili i další muži, vypověděla oběť. Čin byl ohlášen týž den a od té doby ho vyšetřuje skupina 13 policejních vyšetřovatelů. V souvislosti s ním bylo v neděli 28. října zadrženo osm podezřelých.

Policisté se domnívají, že muži dívku omámili. Jeden z nich, hlavní podezřelý Majd H. (21), jí zřejmě hodil do pití nějakou drogu. Majd H. má podle svého otce problémy s agresivitou, vyšetřovatelé zjistili, že už byl jednou z násilného činu usvědčen.

Hlavním podezřelým je syrský uprchlík Majd H. Mladík má podle rodiny problémy s agresivitou.Hlavním podezřelým je syrský uprchlík Majd H. Mladík má podle rodiny problémy s agresivitou. | reprofoto/twitter

Policejní mluvčí sdělila deníku Bild, že stále pátrají po dalších pachatelích. Zajištěné důkazy ukazují na to, že se na znásilnění podílelo více než osm mužů.

Znásilnění a vražda ve Freiburgu

Freiburg, který má přibližně 230 tisíc obyvatel, se dostal na první stránky novin už po brutálním znásilnění a vraždě studentky před zhruba dvěma lety. Obětí byla tehdy Maria Ladenburgerová (†19), dcera vysokého úředníka Evropské unie. Mladý afghánský uprchlík Husajn K. byl odsouzen k doživotnímu vězení a případ rozpoutal celoněmeckou debatu o uprchlické politice.

Video Pochod proti migrantům v Chemnitzu připomněl i smrt Češky Nadi (†34). - Markéta Volfová, Aleš Brunclík

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa