Merkelová po problémech eura: Eurozóna se nesmí stát unií dluhů. Italům je neodpustí

Autor: ČTK - 
2. 6. 2018
21:54

Druhá nejzadluženější země eurozóny Itálie už má sice novou populistickou vládu, na které se domluvily Liga a Hnutí pěti hvězd, kvůli tamní politické krizi se však znovu ozvaly i problémy eurozóny. Italská nejistota ovlivnila kurz eura, které pokleslo. S obavami k Itálii vzhlížela i německá kancléřka Angela Merkelová, která nyní podle agentury Reuters naznačila, že se Itálii žádné dluhy odpouštět nebudou.

Princip solidarity mezi členy eurozóny by neměl přeměnit skupinu zemí platících eurem z měnové unie v unii sdílející dluhy. Uvedla to v rozhovoru s listem Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung německá kancléřka Angela Merkelová.

Její výrok tak podle agentury Reuters naznačuje, že odpuštění dluhů Itálii není pravděpodobné. Média nedávno informovala, že italské vládní populistické strany Liga a Hnutí pěti hvězd (M5S) plánují požádat Evropskou centrální banku, aby jim odpustila dluh 250 miliard eur (6,5 bilionu Kč).

Merkelová na dotaz listu na její názor uvedla, že solidarita mezi členy měnové unie je důležitá, neměla by však vést k dluhové unii. Italská vládní koalice, která je obecně považována za nepřátelskou vůči euru, se v pátek ujala moci. To uklidnilo trhy, které se obávaly, že by se nové volby mohly stát referendem o tom, zda Itálie opustí eurozónu. Merkelová uvedla, že místo spekulací o záměrech nové italské vlády ji chce otevřeně kontaktovat.

Úřad kancléřky dnes uvedl, že telefonicky pogratulovala novému italskému premiérovi, kterým je Guiseppe Conte, a pozvala ho na jednání do Berlína. Merkelová dodala, že je ochotná jednat s novou italskou vládou o zvýšení míry zaměstnanosti mezi mladými lidmi v Itálii.

Doporučujeme
fakytr ( 2. června 2018 22:46 )

Babizna už začala končit. Zašpinila arijsou čistou rasu černýma čmoudama a nastartovala konev 4. říše. Bude pro ni lepší, když si v klidu chcípne, než any ji Němci dali do plynu, nebo třeba novičok.

feketeKarkulka ( 2. června 2018 22:26 )

 Kdy už taky ta Dorota nechcípne .

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa