Režisér vězněný v Rusku bojuje po hladovce o život. „Je v pořádku,“ tvrdí Moskva

Autor: ČTK, AKu - 
16. října 2018
17:52

Ukrajinský filmový režisér Oleh Sencov vězněný v Rusku má v důsledku hladovky nezvratně poškozené zdraví a leží na jednotce intenzivní péče. Ukrajinským novinářům to dnes řekla filmařova sestra Natalja Kaplanová. Kancelář ruské ombudsmanky informaci o Sencovově vážném zdravotním stavu popřela.

Sencov byl v roce 2015 odsouzen k dvaceti letům vězení za údajný terorismus. Dopustit se ho měl během ruského záboru ukrajinského Krymu, když se pokusil podpálit kancelář vládní strany Jednotné Rusko.

V polovině letošního května zahájil protestní hladovku, kterou přerušil po 145 dnech. Důvodem bylo sdělení lékařů, že bude napojen na umělou výživu. Na jeho zhoršující se zdravotní stav upozorňovala během hladovky řada umělců a politických představitelů po celém světě.

Podle Kaplanové byl Sencov hospitalizován ve vězeňské nemocnici v táboře Labytnangi za polárním kruhem. „Byl umístěn na jednotku intenzivní péče, situace je velmi kritická. Nikdo neví, jak to skončí, hladovka bude mít trvalé následky,“ řekla Sencovova sestra.

Mluvčí ruské ombudsmanky Taťjany Moskalkovové informace o alarmujícím stavu ukrajinského režiséra popřel. „Tvrzení ukrajinských médií neodpovídá skutečnosti,“ řekl mluvčí s tím, že podle zprávy lékařů je Sencov „živ a přijímá stravu“.

I podle ruské vězeňské správy je stav vězněného Ukrajince uspokojivý. „Sencov je ve zdravotnickém oddělení IK-8 (vězeňského tábora Labytnangi) pod dohledem lékařů. Převoz na jednotku intenzivní péče není zapotřebí,“ uvedla vězeňská správa.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

ivoadler ( 16. října 2018 18:27 )

Nová zbraň teroristů: hladovka. Myslel, že se Rusové nechají vydírat. Nenechali.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud