Skripal odhaloval v Česku ruské špiony. V Praze byli i muži vinění z jeho otravy

Autor: base, ČTK - 
10. října 2018
13:43

Dva Rusové, které Británie viní z otravy bývalého dvojitého agenta Skripala a jeho dcery Julije, byli v říjnu 2014 pod falešnou identitou v Česku. Českému rozhlasu Radiožurnálu to řekl zdroj ze zpravodajských služeb. Podle něj měl v téže době přijet do ČR i sám Skripal, aby se tu setkal s českými důstojníky, jimž pomáhal i s odhalováním údajných ruských špionů.

„Vypadá to, že Rusové měli komando a Skripala sledovali dlouho před pokusem o vraždu,“ řekl Radiožurnálu zdroj.

Jedním z podezřelých mužů je Alexandr Miškin, o němž mezinárodní investigativní skupina Bellingcat napsala, že jde o lékaře ve službách ruské vojenské rozvědky GRU. Dosud byl znám jako Alexander Petrov. Pod tímto jménem přicestoval do České republiky v polovině října roku 2014, od 13. do 16. října byl ubytován v jednom z ostravských hotelů, poté se přesunul do Prahy, uvedl Radiožurnál.

Druhý, vystupující pod jménem Ruslan Boširov, se ve skutečnosti podle britských médií jmenuje Anatolij Čepiga a je plukovníkem rozvědky GRU. Podle Radiožurnálu navštívil Prahu 11. října.

Sergej Skripal přijel do České republiky ve druhé polovině října 2014, podle zdroje tedy nedlouho po tom, co do země vstoupili i muži, kteří podle britských vyšetřovatelů o necelé čtyři roky později usilovali v Salisbury jak o život Skripala, tak jeho dcery Julije.

Oficiálně nechce nikdo věc komentovat. „BIS informace tohoto typu zásadně nekomentuje,“ řekl mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Ladislav Šticha. „Náš útvar nebude poskytovat žádné informace,“ reagoval na dotaz Radiožurnálu mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Ruská ambasáda se k návštěvě agentů vojenské tajné služby GRU v Česku odmítla vyjádřit.

Na oba údajné pachatele březnového incidentu v Salisbury byl už dříve vydán evropský zatykač. Britská prokuratura věří, že má dostatek důkazů pro jejich odsouzení za přípravu vraždy Skripala a pokus o vraždu jeho dcery Julije. Také muže podezírá ze zabití Dawn Sturgessové, která s novičokem náhodou přišla do kontaktu v červenci. Rusko jakýkoli podíl na událostech odmítá.

Video První rozhovor Julie Skripalové po otravě: Léčba byla pomalá, bolestivá - Reuters

ivoadIIer ( 10. října 2018 16:35 )

Každý špion musí počítat se svou popravou a podud navíc zradí, tak tuplem. Proč to Putin zapírá je divné. V Rusku už od stalinských dob likvidují i rodinné příslušníky těch, kteří upadli v nemilost. Ale tady navíc zavraždili i Angličanku, která s tím nemá nic společného. To je neomluvitelné, je to sprostý útok Ruska na Anglii.

debruska ( 10. října 2018 14:36 )

Zradí-li špión svého chlebodárce, musí počítat s trestem i nejvyšším. Jestlipak se svět zabývá a dělá divadlo i s prozrazenými špióny z jiných států tak důkladně. Prostě se odklidí a je to. Prostě ZRADA je ZRADA.

Antonin Blaha ( 10. října 2018 12:19 )

 Toto jsou opravdu clanky pro jednodussi jedince😂😂😂

5nastolevceskych ( 10. října 2018 11:48 )

Takže Putin je hlupák? No když to tvrdíš...

jana999 ( 10. října 2018 09:52 )

no a proč ne? Agenti se hlídají navzájem, tohle je zpráva pro hlupáky jako jsi ty?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud