Opět žádná dohoda: „Rozvodové tahanice“ Británie a EU nespějí ke konci, teď se hádají o Irsko

Autor: ČTK - 
14. října 2018
20:23

Hlavní unijní vyjednavač o brexitu Michel Barnier potvrdil, že dohody o odchodu Británie z Evropské unie zatím nebylo dosaženo. Navzdory "intenzivnímu úsilí" zbývá dořešit některá klíčová témata, napsal Barnier na Twitteru po nedělním jednání s britským ministrem pro brexit Dominicem Raabem. Mezi těmito tématy uvedl problém okolo režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem.

Podle diplomatických zdrojů večerní schůzka velvyslanců 27 zemí EU mimo Británie s vyjednavačem Barnierem zchladila sobotní a dnešní naděje, že na pracovní úrovni oba týmy dohody dosáhly. V nejbližších dnech nebudou jednání pokračovat, kdy opět rozhovory začnou, není v tuto chvíli zřejmé.

Důvodem jsou nadále nedořešené spory kolem celního režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem, kde obě strany už řadu týdnů marně hledají společnou řeč. Diplomaté se ovšem také, byť bez podrobností, dozvěděli, že britský ministr pro brexit Dominic Raab dnes na narychlo svolané schůzce s Barnierem otevřel rovněž některá další témata, která se už pokládala za uzavřená. "Konání schůzky tak vlastně bylo více kontraproduktivní, než kdyby se setkání neuskutečnilo," poznamenal dobře informovaný zdroj.

Krátká tak nakonec zřejmě bude středeční pracovní večeře premiérů a prezidentů sedmadvacítky. Původně měli právě tam šéfové států a vlád potvrdit svůj souhlas alespoň s náčrtem podoby "rozvodové smlouvy" Británie a EU. Nyní si podle všeho pouze vyslechnou Barnierovu informaci o stavu jednání. Je možné, že lídři 27 zemí dají najevo připravenost k dalším jednáním.

Obě strany chtěly dohodu o vystoupení uzavřít v říjnu tak, aby byl do 29. března 2019, kdy Británie z EU odchází, čas na její ratifikaci na obou stranách kanálu La Manche. Nyní se to tedy nepodaří tento týden na summitu EU, je však možné svolání mimořádné vrcholné unijní schůzky v listopadu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud

Mimořádná zpráva

KORONAVIRUS: 6 ČECHŮ V KARANTÉNĚ NA TENERIFE! I 1 DÍTĚArrow

Zavřít