Otrava zakladatele Pussy Riot: Byl na stopě smrti ruských novinářů

Autor: ČTK - 
20. 9. 2018
06:50

Ruská protestní skupina Pussy Riot se domnívá, že otrava jejího zakladatele a bývalého vůdce Pjotra Verzilova souvisí s kauzou smrti tří ruských novinářů ve Středoafrické republice. Oznámila to ruská média. V Africe byli letos v červenci zabiti tři novináři v čele s investigativcem Orchanem Džemalem, v Rusku dobře známým. Natáčeli údajně snímek o ruských žoldnéřích bojujících v Sýrii a Iráku.

Bývalá Verzilovova manželka Naděžda Tolokonnikovová řekla televizi Dožď, že Verzilov dostal díky svým kontaktům den před otravou informaci o původcích útoků na novináře. Verzilov pocítil zdravotní problémy minulý týden po soudním jednání s členkou Pussy Riot Veronikou Nikulšinovou. Převezen byl o víkendu na kliniku do Berlína, kde lékaři konstatovali pravděpodobnou otravu neznámou látkou.

Informace ze Středoafrické republiky mohou s případem (Verzilova) souviset, protože mohl zajímat ruské tajné služby nebo jiné úřady, možná i ve Středoafrické republice,“ řekla Tolokonnikovová. Verzilov v minulosti s jedním ze zavražděných novinářům spolupracoval. Tolokonnikovové se údajně krátce před otravou svěřil, že očekává „senzační informace“.

O život přišli v Rusku kromě Džemala režisér Alexandr Rastorgujev a kameraman Kirill Radčenko. Natáčeli snímek o Vagnerově soukromé vojenské společnosti, která údajně ve Středoafrické republice působí. Její bojovníci zasáhli v minulosti do bojů na východě Ukrajiny a bojovali i v Sýrii a Iráku. Novináři rovněž chtěli získat informace o působení ruských vojenských instruktorů v zemi.

Africkou cestu a vyšetřování Vagnerovy skupiny financovalo Středisko pro správu vyšetřování (CAR), organizace zřízená a financovaná ruským exulantem Michailem Chodorkovským, bývalým oligarchou a vyhlášeným odpůrcem Kremlu.

Doporučujeme
anticccp ( 20. září 2018 09:22 )

Ta prolhaná tlupa šašků jménem Pusyy riot se nezastaví před ničím. Tohle je jen další komedie, nic víc.

estebacek ( 20. září 2018 07:59 )

Doufám že si je jako vždy olízneš.

allahmagorstb ( 20. září 2018 07:56 )

To je v SSSR naprosto normální postup.

jemtakjen ( 20. září 2018 07:53 )

I tvůj klon se ti směje.

ivoadller ( 20. září 2018 07:49 )

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa