Pátek 9. června 2023
Svátek slaví Stanislava, zítra Gita
Oblačno, bouřka 23°C

Způsobuje demenci znečistění vzduchu? Britští vědci představili unikátní studii

Autor: Darina Jíchová - 
19. září 2018
20:05

Vědci z Londýnské univerzity představili unikátní studii, ve které uvedli, že míra znečištění ovzduší má vliv na výskyt demence. Podle jejich závěrů je znečištění zodpovědné za zhruba 60 tisíc případů demence ve Velké Británii. Dále uvádějí, že u lidí vystavených špinavému vzduchu je o 40 % vyšší pravděpodobnost toho, že u nich nemoc bude diagnostikována, informoval deník Daily Mail.

Podle odhadů odborníků do roku 2025 v Británii překročí počet pacientů s demencí 1 milion. V ohrožení jsou hlavně kuřáci a obézní lidé. Nová studie však potvrdila, že výskyt nemoci zvyšuje i znečištění ovzduší, které má na svědomí 1 ze 14 případů.

Lidé, kteří žijí v oblastech, kde jsou časté smogové situace, patří do ohrožené skupiny. Největší nebezpečí představují zejména oxidy dusíku, které se do ovzduší dostávají ze spalování uhlí, a výfukové plyny.

Nebezpečí špinavého vzduchu

Znečištění ovzduší může u člověka vyvolat všechny podoby demence, tedy i Alzheimerovu chorobu nebo vaskulární demenci, kdy k poškození mozku dojde po sérii infarktů. V případech spojených se smogem se nejčastěji jedná o Alzheimera. V současné době byla demence diagnostikována u 850 tisíc Britů, jejich počet bude ale stoupat. Do roku 2050 jich budou dva milióny.

U demence hraje velkou roli dědičnost a nedostatek pohybu, nebezpečí zvyšuje zmiňovaná obezita nebo kouření. Předložený výzkum ale ukazuje, že důležité je i to, zda je člověk vystaven špinavému vzduchu. V Británii ročně kvůli znečištění umírá 40 tisíc lidí.

„Tohle je velmi vážný problém. Samozřejmě netvrdíme, že znečištění je jediným faktorem, který způsobuje demenci. Když se ale zaměříte na chronické nemoci, zjistíte, že nejčastěji je vyvolalo právě znečištěné ovzduší,“ uvedl profesor Londýnské univerzity a vládní poradce v otázce znečištění Frank Kelly.

Do výzkumu se zapojily tisíce lidí

Tým vědců pracoval se 131 tisíci lidí ve věku 50-79 let. Všichni pacienti pocházejí z Londýna nebo v něm dlouhodobě žijí. Svoje subjekty a jejich anamnézy sledovali 7 let. Londýn vybrali kvůli jeho problémům se smogem. Lidi sledovali podle jejich směrovacího čísla a zjistili, že u těch, kteří žijí v místech s větší koncentrací smogu, je vyšší pravděpodobnost toho, že se u nich demence objeví.

Nejhorší jsou smogové situace, které způsobují oxidy dusíku, zde se jedná až o 40 % větší šanci, že lidé onemocní. U znečištění výfukovými plyny starších dieselových aut je risk vyšší o 26 %. Přestože se vědci zaměřili jen na oblast Londýna, shodují se, že v ohrožení je celá země i další státy. „U výfukových plynů nejde jen o osobní auta, ale i o autobusy a taxíky,“ dodal Kelly.

Smog nás ohrožuje od narození do smrti

Celou studii začal objev mikročástečky saze výfukového plynu v děloze těhotné ženy. „Znečištění ovzduší má vliv na náš život od narození až do pozdního věku. V roce 2018 je nepřijatelné, abychom riskovali demenci jen tím, že dýcháme. Vláda s problémem znečištění vzduchu musí něco udělat. Bez akce shora to nepůjde,“ prohlásil Simon Alcock z environmentální právnické firmy ClientEarth.

Vědci vysvětlili, že částečky se přes plíce dostanou do krevního oběhu a následně do mozku, kde mohou způsobit výrazné poškození. Vyvolají zánět, ze kterého se postupně může vyvinout demence. Mluvčí ministerstva pro životní prostředí, potraviny a venkov uvedl, že si je vláda vědoma nebezpečí znečištění ovzduší a že stejně jako ostatní země zavedla strategii Čistého vzduchu pro Evropu, díky kterému hodlá intenzivně snižovat smogovou koncentraci.

Pochybnosti lékařů

Lékař z britské Alzheimerovské společnosti James Pickett však upozornil, že výzkum se zaměřuje jen na to, zda znečištění může vyvolat demenci, neprokázali však, že je příčinou nemoci. „Celá studie má několik nedostatků, nemůžete jen tak říct, že pokud se člověk nadechne znečištěného vzduchu, dostane se mu malá část zplodin do mozku, a to způsobí demenci,“ nechal se slyšet Pickett.

mandat ( 20. září 2018 09:23 )

Zatezovani mozku tezkymi kovy zpusobuje demenci, plus dalsi faktory.Pijte caj Gigongo.

offline ( 19. září 2018 22:45 )

Spíše obráceně.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa