Hromady hamburgerů a pizzy: Mladíci se chtěli vyhnout vojně, rozhodli se ztloustnout

Autor: dj - 
14. 9. 2018
18:25

Branná povinnost je v Jižní Koreji povinná pro všechny muže ve věku 18 až 35 let, na vojně musí strávit necelé dva roky. Prominutí služby není téměř možné, omluveny nejsou ani celebrity. Zpěváci, herci a další umělci musí přerušit kariéru a „odsloužit si své“. Vyhnout se vojně můžou jen v případě, že neprojdou přes testy fyzické způsobilosti. Touto cestou se vydala i skupina mladíků: pětkrát denně si dopřávali pizzu a hamburgery a jako tlouštíci u zkoušky zdatnosti „propadli“, napsal deník Guardian.

Dvanáct studentů hudební akademie našlo způsob, jak se vyhnout vojenské službě. Nadějní zpěváci přešli na speciální „dietu“. Kromě pizzy, hamburgerů, smažených lupínků a sladkých nápojů jedli také doplňky stravy s vysokým obsahem kalorií, pili džus s aloe vera a proteinové shaky.

Jejich snaha jim vyšla a zátěžovým testem neprošli. Nicméně jihokorejská armáda okamžitě spustila vyšetřování jejich „náhlého ztloustnutí“. Pokud bude prokázáno, že studenti přibrali záměrně, budou muset nastoupit na vojnu. I přestože dva z nich již vykonali náhradní službu.

Vojna za trest

Všichni Jihokorejci před dovršením 28. roku života musí v armádě odsloužit 22 měsíců, před svým nástupem prochází zkouškou toho, zda jsou služby fyzicky schopní. Ti, kteří jsou shledaní jako nevhodní kandidáti, se buďto vojně úplně vyhnou, nebo musí nastoupit na alternativní civilní službu.

Jihokorejští vojáci musí být v perfektní kondici, na snímku společné americko-jihokorejské cvičení.Jihokorejští vojáci musí být v perfektní kondici, na snímku společné americko-jihokorejské cvičení. | 

Výjimka pro olympioniky

Výjimku nemají ani umělci, což potvrzuje i případ popové skupiny BTS. Její členové se pro své úspěchy s podporou fanoušků snažili vojně vyhnout, neúspěšně. Služba se promíjí pouze olympijským medailistům a hudebníkům, kteří získali ocenění na poli klasické hudby.

S ohledem na sousední nevypočitatelnou Severní Koreu je nepravděpodobné, že by byl v následujících letech program branné povinnosti zcela ukončen. Mladí Jihokorejci se musí spokojit s malými reformami. 

Jihokorejská armáda plánuje například snížit počet vojáků ze 618 tisíc na 500 tisíc, jedná se rovněž o zkrácení povinné služby z 22 měsíců na 18. 

Video Jihokorejci před zahájením olympiády provedli poslední velké cvičení. - Reuters
360p

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud