Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Jasno 22°C

Tvrdá převýchova muslimů: V čínských táborech musí chválit prezidenta, stranu i vlast

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
10. září 2018
23:05

Humanitární organizace Human Rights Watch (HRW) obvinila čínskou vládu ze „systematického porušování lidských práv“ muslimské menšiny Ujgurů. Ti žijí v provincii Sin-ťiang. HRW se tak přidala k Výboru OSN, který už dříve upozornil na utlačování náboženských minorit v Číně. Čínští muslimové jsou bezdůvodně uvězňováni, drženi v izolaci a jinak týráni. Vláda jako záminku využívá boj s terorismem a náboženským extremismem, informovala stanice CNN.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang na obvinění HRW reagoval tím, že humanitární organizace si na „Čínu zasedly“, dál situaci odmítl komentovat. Ředitelka čínské pobočky HRW Sophie Richardsonová uvedla, že svoji zprávu založili na výpovědi 58 muslimů ze Sin-ťiangu.

Z této skupiny bylo pět lidé vězněno v převýchovných táborech, dalších 38 mají v rodině někoho, kdo v kempu skončil. Jejich svědectví potvrzuje závěry, které představila OSN, a to že přes milion Ujgurů je v Číně zadržováno v „obrovských internačních táborech, které jsou vedeny v tajnosti“.

Masová převýchova jako součást tradice

Masivní politická převýchova a potlačování náboženských a etnických menšin mají kořeny v kulturní revoluci v 60. a 70. letech, v plné síle byly obnoveny za vlády současného prezidenta Si Ťin-pchinga.

Gay McDougallová, členka Výboru OSN pro odstranění rasové diskriminace (CERD), uvedla odhad, že další dva miliony Ujgurů a příslušníků muslimské menšiny jsou nuceny pobývat v „politických táborech pro indoktrinaci“. K masové převýchově systematicky dochází od roku 2014, kdy čínská vláda začala masově zatýkat muslimy.

Ujgurští muslimové v provincii Sin-ťiang Ujgurští muslimové v provincii Sin-ťiang | Reuters

„Do internačních táborů jsou muslimové umístěni bez soudu, jsou jim odepřena všechna jejich práva, nemají kontakt s rodinou ani s právníky,“ uvádí zpráva HRW. „Jsou obviněni z vazeb na země ze seznamu 26 muslimských států, které Čína považuje za nebezpečné, dále jsou drženi pro užívání komunikačních aplikací jako WhatsApp a pro své vyznání. Ani jeden z těchto bodů ale není v Číně vedený jako zločin,“ informuje HRW.

Vděčnost vlasti a komunistům

„Bez Komunistické strany by nebyla nová Čína. Socialismus je dobrý. Před každým jídlem jsme museli vstát a opakovat podobná hesla. Jsme vděční straně, vlasti a prezidentovi Siovi. Přejeme prezidentovi dlouhý život, prosperitu naší vlasti a soulad všech etnických skupin. Teprve pak jsme si mohli sednout a najíst se,“ popsal převýchovu jeden z muslimů.

Dodal, že na začátku všech hodin museli opakovat: „Jsme proti náboženskému extremismu“ a „Plně podporujeme Komunistickou stranu Čínu.“ 

Muslimové bez pasů a islámských jmen

Vládní paranoia, že se v oblasti skrývá tajná teroristická buňka, má podle HWR největší dopad na běžné muslimy. Vloni jim například zakázala dávat dětem muslimská jména, nosit plnovousy nebo závoje. Desítkám Ujgurů zabavili pasy, aby nemohli vycestovat ze země.

Intervenční tábory, kterými si prošel zhruba 1 milion čínských muslimů, se vyvinuly z programu domácí převýchovy. Ten byl zaveden v roce 2014, kdy do oblasti přijely tisíce komunistických úředníků. Komunisté se nastěhovali k muslimským rodinám a snažili se jim vštípit stranickou doktrínu.

Jelikož program nefungoval, zavedla vláda jeho přísnější obdobu – převýchovné tábory. Zadržené nutí vyhýbat se islámským tradicím, včetně pozdravů, svátků a čtení posvátných textů. Vláda šla tak daleko a pod pohrůžkou dalšího vězení zakázala muslimům kontakt s jejich příbuznými mimo Čínu. Pečlivě sleduje také jejich pohyb na internetu a sociálních médiích.

„Pokud nějaké vládou stanovené pravidlo poruší, nebo úředníci rozhodnou, že se převýchova neujela, jsou potrestáni. Zavírají je na samotku, odepírají jim jídlo a spánek. Bývalí vězni popsali, že je dozorci 24 hodin nutili stát,“ popsala členka HRW Maya Wangová. Aktivisté se už několik měsíců snaží donutit čínskou vládu, aby přiznala existenci těchto převýchovných táborů.

Čínská vláda veškerá obvinění odmítá

„Tvrzení, že jeden milion (Ujgurů) je držen v převýchovných táborech, se vůbec nezakládá na pravdě,“ uvedl v srpnu před Výborem CERD v OSN čínský delegát Chu Lien-che. „Co se týče náboženské svobody, úřady v Sin-ťiangu zaručují svobodu náboženského vyznání a chrání běžné náboženské aktivity," pokračoval delegát.

„Těm, které ošálil náboženský extremismus, (...) je poskytnuta pomoc prostřednictvím přesídlení a převýchovy,“ dodal, že snaží zabránit tomu, aby v oblasti vznikla „čínská Sýrie nebo Libye“. Čínská vláda tvrdí, že má nezvratné důkazy o tom, že v Sýrii za Islámský stát bojují i Ujgurové.

Muslimská menšina Ujgurů

Ujgurové patří k nejstarším turkickým národům ve Střední Asii a zároveň jsou druhým nejpočetnějším muslimským etnikem v Číně, z nichž většina žije v provincii Sin-ťiang. Její příslušníci vyznávají většinou sunnitský islám, část Ujgurů však patří k tolerantním súfiským muslimům. Násilí v Sin-ťiangu si v posledních letech vyžádalo stovky obětí.

Video se připravuje ...
Další videa