Nenastane konec světa. Mayová mírní obavy z brexitu bez dohody

Autor: base, ČTK - 
28. 8. 2018
12:26

Pokud se Británie nedohodne s Evropskou unií na nových vzájemných vztazích do svého odchodu ze společenství, nenastane žádný konec světa, prohlásila britská premiérka Theresa Mayová. Informovala o tom v úterý britská zpravodajská televize Sky News. Mayová se vyjádřila před novináři před úterním odjezdem do Jihoafrické republiky a po prohlášení britského ministra financí Philipa Hammonda, který minulý týden řekl, že odchod z EU bez dohody by poškodil veřejné finance Spojeného království.

Mayová názor svého ministra zpochybnila a řekla, že „zastaral“. Podle ní vycházel z údajů, které se neustále mění a které platily v danou chvíli. Zároveň zopakovala výrok šéfa Světové obchodní organizace (WTO) Roberta Azeveda z loňského listopadu, že brexit nebude „procházkou růžovým sadem“, ale že ani nepůjde o „konec světa“.

Hammond minulý čtvrtek varoval před potenciálními škodami při brexitu bez dohodnutí podmínek s Bruselem, a to v den, kdy se vláda snažila naopak zmírnit obavy sérií dokumentů, které mají zemi na takový scénář připravit.

Ministr hovořil o „výrazných finančních následcích“. Brexit bez dohody by podle propočtů ministerstva financí přinutil stát do roku 2033 zvýšit o 80 miliard liber (2,28 bilionu korun) objem svých ročních půjček. Vyjádření vyvolalo rozhořčení u zastánců brexitu v konzervativní straně, kteří Hammonda obvinili z vedení kampaně strachu, která vychází ze snahy brexitu zabránit.

Mayová v úterý zopakovala svůj názor, že žádná dohoda s EU bude lepší než „špatná“ dohoda. Dodala, že se její vláda na eventualitu, že k dohodě nedojde, musí připravovat, protože neví, jak dopadnou dosavadní vyjednávání.

Brexit bez dohody v úterý nevyloučil ani německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Video Dara Murphy: Brexit bude ekonomickým masakrem a Češi by měli přestat žít v iluzi, že by se jim odchodem z EU nic nestalo. - Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Doporučujeme
Nezadat ( 28. srpna 2018 13:34 )

Bruselský hladový prasata přichází o kus žvance a proto vyhrožují.Vyhrožovali nám v roce 1918 když jsme opouštěli Rakouskouherskou říši,že zdechneme hlady a za pár roků jsme na tom byli o stovky procent lépe a z toho teď nenažraný prasata mají strach aby Anglie nevylítla v rozmachu na horu a ostatní se k ní nepřidali.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud