Jak vyzrát na ucpané dálnice? Japonsko chce létající auta, už do deseti let

Autor: peb, ČTK - 
26. 8. 2018
10:23

Japonsko směřuje k vývoji létajících automobilů a pomáhat mu v tom mají firmy jako Uber a Airbus. Japonská vláda by ráda představila létající vozy v příštích deseti letech. První návrhy už ale mají světlo světa spatřit v tomto roce. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje blízké tomuto projektu.

Nejprve se na vývoji létajících dopravních prostředků má podílet skupina asi dvaceti firem. Jedná se kromě Uberu a Airbusu například o společnosti Boeing, NEC nebo začínající firmu Cartivator, kterou podporuje Toyota. Zdroj uvedl, že zástupci těchto firem se sejdou na své první jednání 29. srpna a pak se mají setkávat každý měsíc. Japonské ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo dopravy chce představit první návrh projektu v tomto roce.

Mluvčí Uberu potvrdil účast firmy na jednání přípravné skupiny, ale dál celou situaci odmítl komentovat. Zástupci Airbusu, Boeingu a společností NEC, Yamato a Cartivator se odmítli vyjádřit s odvoláním na japonské ministerstvo obchodu a dopravy.

Létající auta, která se mohou vznášet nad ucpanými komunikacemi, jsou blíže skutečnosti, než si většina lidí myslí. Startupy po celém světě se pokoušejí vyvíjet malá letadla, která se až donedávna objevovala pouze v oblasti sci-fi literatury a filmů. Japonské firmy zaostávají za svými konkurenty, pokud jde o elektromobily a samořídicí auta. Japonská vláda proto klade důraz na letecké technologie a pracuje na usnadňování legislativy a infrastruktury, aby v tomto směru získala náskok.

Společnost Uber chce v příštích pěti letech investovat do vývoje létajících aut v Paříži až 20 milionů eur (přes půl miliardy korun). Ráda by totiž zahájila komerční provoz svého létajícího taxi do roku 2023. Kalifornská společnost Kitty Hawk už v červnu představila první letecký prototyp v podobě rekreačního vozidla pro jednu osobu.

Mezi další světové společnosti, které zvažují výrobu létajících aut, patří firmy Volkswagen, Daimler a čínský automobilový výrobce Geely Automobile. Japonští výrobci aut však zatím své plány na vývoj létajících vozidel neoznámili.

Už žádné zácpy

Japonský ministr obchodu Hirošige Seko řekl, že létající auta mohou pomoci se zmírněním dopravních zácp ve městech. Nápomocná mohou být také při přepravě na odlehlé ostrovy nebo do horských oblastí v případě katastrof a mohou být využita v cestovním ruchu. Vzhledem k ucpaným dalnicím by létající auta určitě našla využití i v Česku.

Technologie, stejně jako u letecké dopravy, bude vyžadovat nastavení nových pravidel. To může trvat mnoho let. Stejně tak je třeba nastavit bezpečnostní standardy, aby lidé na tuto dopravu přistoupili.

Japonsko chce být hlavním hráčem při psaní pravidel tohoto rodícího se odvětví, protože nynější regulace v letecké dopravě nastavují především Evropa a Spojené státy.


Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa