Pátek 5. březen 2021
Svátek slaví Kazimír, zítra Miroslav
Oblačno, sněžení 3°C

V Japonsku udeřil silný tajfun. Pobřeží bičují obří vlny, letadla nesmí do vzduchu

Autor: ČTK - 
4. září 2018
11:40

Více než milion obyvatel Japonska dostal doporučení k evakuaci kvůli tajfunu Jebi, který dnes zasáhl západní pobřeží země. Zrušeno bylo přes 700 letů a také množství trajektových a železničních spojů. Pozastaven byl i provoz na trase rychlovlaků mezi Tokiem a Ósakou. Japonské ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu uvedlo, že na západě Japonska byly přerušeny dodávky elektřiny pro zhruba 177 tisíc odběratelů.

Tajfun Jebi - jehož název znamená v korejštině vlaštovka - udeřil na pevninu na nejmenším z hlavních japonských ostrovů Šikoku kolem poledne místního času (pět ráno českého času). O několik hodin později se prohnal kolem západního pobřeží největšího japonského ostrova Honšú a zamířil dál na sever.

Oběti zatím nejsou hlášeny

Japonský meteorologický ústav uvedl, že tajfun provázejí husté lijáky a vichr o rychlosti 160 kilometrů v hodině, který v nárazech dosahuje až 215 kilometrů. Zatím nejsou zprávy o tom, že by si živel vyžádal nějaké oběti na lidských životech, hlášena jsou ale lehká zranění.

Ve městě Ósaka na ostrově Honšú byl kvůli tajfunu uzavřen americký konzulát a také oblíbený zábavní park Universal Studios Japan. Některé firmy v postižených oblastech vyzvaly zaměstnance, aby dnes zůstali doma, a některé školy zrušily vyučování.

Vítr láme stromy a převrací auta

Na ósackém mezinárodním letišti Kansai, které leží na umělém ostrově, byly zaplaveny ranveje. Do mostu, který spojuje letiště Kansai s pevninou, narazil kvůli silnému větru námořní tanker a poškodil ho. Tanker byl prázdný, takže další škody nevznikly a také posádka vyvázla bez zranění, sdělila japonská pobřežní stráž.

Na záběrech japonské televize ze západních oblastí země bylo vidět vysoké vlny narážející na pobřeží, kamion převrácený na bok, spadlé stromy či kus plechu hnaný vichrem přes parkoviště. Metropole Tokio je od centra bouře dost vzdálena, až do dnešního večera lze ale ve městě očekávat silné srážky a vichr.

 

Zobrazit celou diskusi
Další videa