Bouře, sesuvy, záplavy a zemětřesení: Tragický den nepřežilo v Japonsku nejméně 48 lidí

Autor: jer, ČTK - 
7. 7. 2018
16:30

Nejméně 48 mrtvých si vyžádaly silné deště na západě Japonska. Předchozí bilance čítala 16 obětí, ale ani nynější zřejmě není konečná. Podle místních médií se totiž další padesátka lidí stále pohřešuje. Východ Japonska ve stejný den zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů.

Přívalové srážky způsobily sesuvy půdy a záplavy, které ničí domy a auta. Úřady nařídily či doporučily evakuaci 4,7 milionu lidí. Zmobilizovaly také okolo 48 000 příslušníků ozbrojených sil, policistů a hasičů, aby pátrali po lidech uvízlých v pasti živlů, raněných či mrtvých, vylíčila agentura Kjódó.

Japonský meteorologický ústav (JMA) vydal výstrahu před možností silných záplav a sesuvů půdy. Podobné výstrahy vydává pouze v případě, že předpokládá extrémní podmínky, ke kterým dochází jednou či dvakrát za půl století.

Nejhůře byla zřejmě zasažena prefektura Hirošima s 23 smrtelnými případy podle televize NHK. 17 mrtvých hlásí úřady v další západojaponské prefektuře Ehime. V prefektuře Okajama šest dělníků skončilo pod troskami továrny, kterou zničil sesuv půdy.

Úřady připouštějí, že bilance pohromy se nejspíše dál zhorší, protože ještě nemají k dispozici kompletní údaje o obětech a škodách. Japonský premiér Šinzó Abe na poradě s ministry vyhodnotil situaci jako „mimořádně vážnou“ a nařídil nasadit všechny dostupné prostředky k záchraně životů.

Meteorologové varovali od čtvrtka před průtržemi mračen, záplavami, sesuvy půdy a údery blesků. Nadále vybízejí k maximální ostražitosti. Rekordní srážky předpovídají na neděli. V prefektuře Koči během hodiny napršelo 90 milimetrů srážek, předpověď ale varuje i před 250 milimetry.

Video Výbuch sopky Šinmoedake v Japonsku - Twitter
360p

Masivní zemětřesení

Východ Japonska postihlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Nejsou hlášeny oběti ani materiální škody a úřady rychle odvolaly varování před cunami. Přesto se ale lidé nemají přibližovat k pobřeží. Nejvíce otřesy pocítili obyvatelé prefektury Čiba, ale znatelné byly i v Tokiu.

Jejich ohnisko bylo 50 kilometrů pod povrchem ve vzdálenosti asi 90 kilometrů severně do japonské metropole. Lidé otřesy pocítili po 20:00 místního času (po 13:00 SELČ), ale úřady je varovaly předem.

Žena z místa, kde bylo zemětřesení cítit nejvíc, sdělila televizi NHK, že chvění trvalo spíš dlouho, ale skončilo jenom pádem několika předmětů.

V oblasti, kde bylo otřesy cítit, se nachází jaderná elektrárna Tokaimura 2, která je nyní mimo provoz. Televize NHK oznámila, že dráhy přerušily železniční provoz, aby mohly ověřit stav kolejí.

Japonsko se nachází na spojnici čtyři tektonických desek a ze silných zemětřesení, zaznamenaných každoročně na planetě, se 20 procent týká právě Japonska. Naposledy se země v této asijské výspě chvěla 18. června. Tehdy zemřeli tři lidé a 300 lidí bylo zraněno.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud