Kněží znásilnili v USA nejméně tisícovku dětí, popisuje zpráva. Trestu většinou unikli

Autor: ČTK, nkov - 
15. 8. 2018
17:10

Kruté případy sexuálního násilí na dětech obsahuje devítisetstránková zpráva o zločinech amerických římskokatolických kněží, kterou sestavila komise velké poroty ve státě Pensylvánie. O obsahu zprávy dnes informovala agentura AP. Od 40. let minulého století podle zprávy kolem tří set kněží znásilnilo v Pensylvánii nejméně tisíc dětí.

Skutečný počet zločinů je podle zprávy nejspíš ještě větší, protože mnoho dokumentů se v tajných církevních archivech nepodařilo dohledat a některé z obětí se nepřihlásily. Viníci z velké části trestu unikli. „Kněží znásilňovali malé chlapce a dívky a lidé, kteří byli za jejich jednání odpovědní, nejen zůstali nečinní, ale všechny jejich skutky ukrývali,“ píše se ve zprávě.

Zpráva uvádí případ kněze, který znásilnil sedmiletou dívku, kterou v nemocnici navštívil po operaci. Jiný prý přinutil devítiletého chlapce k orálnímu sexu a pak mu ústa vypláchl svěcenou vodou. Další duchovní nutil svou oběť, aby se při znásilnění zpovídala.

Vysocí církevní hodnostáři byli chráněni a někteří, které zpráva jmenuje, dokonce povýšeni. „Je příliš brzy uzavřít knihu sexuálních skandálů katolické církve,“ uvádí pensylvánská porota. V téměř všech případech jsou ovšem zločiny promlčeny, víc než sto provinilých kněží je po smrti nebo mimo církevní službu. Obviněni byli podle AP jen dva, z nichž jeden se přiznal.

O čem věděl Vatikán?

Porota vyslechla desítky svědků a prostudovala víc než půl milionu stránek interních církevních dokumentů. Byly mezi nimi zprávy s podrobnostmi o zločinech kněží, které američtí biskupové zasílali do Vatikánu, ale nepředali je policii.

Členové poroty dospěli k závěru, že katoličtí biskupové a jiní diecézní hodnostáři se snažili uchránit církev před poškozením pověsti a před pokutami. Zneužívali zásad mlčenlivosti, aby umlčeli oběti, a provinilce odesílali do takzvaných „léčebných zařízení“, kde je „napravovali“. Stovkám kněží, kteří se prokazatelně provinili, to umožnilo vrátit se k církevní službě.

Zpráva, která bude mít podle AP soudní dohru, byla zveřejněna v době velkého skandálu zasahujícího nejvyšší patra americké katolické hierarchie. Papež František minulý měsíc přijal rezignaci kardinála Theodora McCarricka, když vyšlo najevo, že duchovní dlouhá léta sexuálně útočil na malé chlapce a dospělé seminaristy.

Video Výpověď otce, jehož dceru také obtěžoval úchyl z Havířova. - Blesk TV
1080p 720p 360p

Doporučujeme
idneska ( 15. srpna 2018 22:16 )

kdyby to zklidnilo ty sousedovy parchanty co tady celý dny tak vřískaj, tak by to boží pomazlení mohla být i záslužná činnost

tomik007 ( 15. srpna 2018 19:08 )

A to ani nedostali zadny restituce

rentierskej ( 15. srpna 2018 18:52 )

jednoznačný souhlas! jsem ateista, chvála bohu!

satanas ( 15. srpna 2018 18:36 )

ANo,,vyznavaji mne,,varim nane vodu,,ale stejne jeto zas naka "bolsevicka propaganda",,tutove!

otrusnik ( 15. srpna 2018 18:34 )

Církev je největší zločineckou organizací na světě

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud