„Vlčí smečka“ znásilnila dívku (18). Býčí slavnosti čelí i protestům feministek
V severošpanělské městě Pamplona začaly oslavy svátku svatého Fermína, jejichž nejpopulárnější částí jsou běhy lidí s býky v ulicích. Letos oslavy poznamenal nedávný verdikt v sexuální kauze z dřívějšího ročníku a v předvečer vypuknutí festivalu proběhly demonstrace. Do ulic vyšli lidé protestující proti sexuálnímu násilí, uvedla stanice BBC.
Protestující se symbolickou rudou rukavicí požadovali zrušení sanfermínských oslav. Jejich akci vyvolal případ pěti mužů, ve Španělsku známých jako Vlčí smečka, kteří při pamplonských oslavách v roce 2016 zneužili dívku (18). Pětice byla za svůj zločin v dubnu nepravomocně odsouzena k devíti letům vězení, nicméně v červnu soud muže propustil na kauci.
Násilníci jsou na svobodě
Prokuratura ale žádala mnohem vyšší trest za opakované znásilnění, což soud neuznal. Verdikt vyvolal masové protesty po celém Španělsku a ministerstvo spravedlnosti poté ustavilo expertní komisi, která má přezkoumat příslušné paragrafy v trestním řádu. Muži jsou tedy na svobodě a lidé se obávají, že znovu zamíří do Pamplony.
Radnice chce letos jakémukoli sexuálnímu násilí zabránit i speciální mobilní aplikací, která v případě ohrožení umožní stisknutím jednoho tlačítka dát signál místní policii a ta dorazí na základě lokalizace telefonu dané osoby. Už od roku 2014 funguje ve městě i linka první pomoci v desítce jazyků. Do města totiž každoročně přijíždí i řada zahraničních turistů. Na bezpečnost v ulicích budou letos dohlížet téměř tři tisíce policistů.
Oslavy jsou rájem násilníků
Některé feministické skupiny vyzvaly své členy, aby se oproti tradiční bílé a červené barvě oblékli do černé a fialové. Další organizace požadovaly naprostý bojkot celé události. Pamplonské feministky však podle deníku El Pais proti útokům na festival vystoupily a vyzvaly lidi, aby respektovali tradice.
Loni se oslav svatého Fermína ve dvousettisícové Pamploně účastnilo na 1,4 milionu lidí. Podle místní univerzity nahlásilo během nich sexuální násilí 22 žen. Nejhorší byl ale rok 2008, kdy byla během slavností zabita zdravotní sestra Nagore Lafaggeová. Mladá žena šla tehdy se svým kolegou do bytu, kde ji muž znásilnil a zabil.
Býci v ohrožení
Pamplonská radnice například pro sanfermínské slavnosti zakázala prodej suvenýrů a triček se sexistickými motivy. Prodejcům takový suvenýrů bude hrozit zabavení materiálu bez náhrady. „Sanfermínské slavnosti si musí svobodně a bezpečně užít i ženy,“ zdůvodnila svůj krok pamplonská radnice.
Do ulic vyšly nejen feministky, ale také ochránci zvířat, jimž se nelíbí využívání býků pro zábavu. Kromě běhů v ulicích, z nichž první se letos uskuteční v sobotu, se totiž večer koná i korida. Sanfermínské oslavy budou probíhat celý den až do soboty 14. července.