Macron ve Vatikánu: S papežem se objímali, ale vtípek prezidentovi nevyšel

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
27. 6. 2018
11:57

Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho choť se včera setkali s papežem Františkem. Agentury zdůrazňují, že spolu hovořili nezvykle dlouho - téměř hodinu. Podle Vatikánu probrali ekologii, migraci, prevenci a řešení konfliktů, situaci na Blízkém východě i v Africe a budoucnost evropského projektu. Francouzský prezident uvedl, že se s papežem dotkli i tématu práva na potrat a sňatku osob stejného období. Jen drobný žertík o mafii Macronovi nevyšel.

Jednání mezi papežem a Macronem trvalo 57 minut, takhle dlouho rokoval se Svatým otcem americký exprezident Barack Obama, na jeho nástupce Donalda Trumpa si papež vyhradil necelou půl hodinu. Vatikán schůzku s francouzským prezidentem popsal jako „srdečné setkání“, během kterého došlo „k výměně názorů na různá témata, zvláště pak na problematiku Středního východu a Afriky“.

Macronův pokus o vtip

O žert se Macron pokusil, když papeži představoval francouzského ministra zahraničí Jeana-Yvese Le Driana. Šéf francouzské diplomacie pochází z Bretaně, regionu na západě Francie, a jen chvíli předtím se objal s vatikánským tlumočníkem, také Bretoncem a svým někdejším spolužákem. „Je to Bretonec. Bretonci jsou všude. Bretonci jsou francouzská mafie,“ zavtipkoval Macron. František, který mafii bez ustání kritizuje, to přešel mlčením.

Foto: 

Bretaňský deník Ouest-France, nejčtenější francouzský list, Macronovu poznámku označil za „špatný vtip“. Bretaňské dějiny organizovaný zločin neznají. Bretonci spíše prosluli udržováním sítí, které prostupují svět politiky, obchodu i katolické církve, a tak má region silný vliv i v Paříži, napsala agentura Reuters.

Výměna darů

Francouzský prezident věnoval Františkovi první výtisk knihy Deník venkovského kněze od francouzského katolického spisovatele Georgese Bernanose z roku 1936. „Tu knihu jsem už četl několikrát...vždy jsem ji měl rád,“ reagoval František.

Na oplátku francouzskému prezidentovi dal vyobrazení svatého Martina, který se dělí s chudým o plášť. „To znamená, že povinnost těch, kteří vládnou, je pomáhat chudým. Všichni jsme chudí,“ vysvětlil papež.

Macron také převzal titul čestného kanovníka římské baziliky svatého Jana Lateránského, který francouzští panovníci a posléze i prezidenti automaticky dostávají už od 15. století. Několik jeho předchůdců včetně François Mitterranda a François Hollanda titul odmítli, nechtěli být spojováni náboženskými představami.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

krista2018 ( 27. června 2018 13:13 )

Kdo ví co si Macron přál když objímal papeže.

Nezadat ( 27. června 2018 12:32 )

Velká Francouzká revoluce byla o tom,že nakopali řiť feudálům a pedofilní katolické církvi.Debil je stejný uchyl jak ta ku...rva z Vatikánu a dětí revoluce brzo vyskočí z hrobu a tomu uchylovy to spočítá.

Zobrazit celou diskusi
Další videa