Pondělí 17. června 2024
Svátek slaví Adolf, zítra Milan
Oblačno 25°C

Kritici Macrona ve varu: Vadí jim snímek s LGBT tanečníky a show v Elysejském paláci

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
25. června 2018
13:48

Francouzský prezident Emmanuel Macron oslavil v Elysejském paláci Mezinárodní den hudby tak, jak nikdo nečekal. Ve své rezidenci uspořádal taneční noc, na akci vystoupili známí umělci ze scény eloktronické hudby a taneční LGBT skupina. Macron a jeho manželka Brigitte se s tanečníky vyfotili, prezident však kvůli snímku sklidil od opozice výsměch a kritiku, Macron podle nich znehodnocuje prezidentský status, informoval deník Telegraph.

Pravicové politiky pohoršil nápis na tričku jednoho z vystupujících DJů. „Syn imigrantů, černochů a queerů“. Marine Le Penovou, předsedkyni ultrapravicové strany Národní fronta, která je výrazně protimigrantská, snímek naprosto znechutil.

„Pomoc,“ uvedla ve svém příspěvku na Twitteru, kde sdílela i divoký tanec na schodech nádvoří Elysejského paláce, místa, kde francouzský prezident většinou vítá zahraniční hlavy států. „Pro všechny, kdo Macrona vidí jako nového Charlese de Gaulla,“ přidal se republikán Julien Aubert.

Oslavy na nádvoří Elysejského paláce: 

Republikánka Valérie Boyerová si neodpustila štiplavou poznámku: „Říkejte mi pane prezidente,“ napsala k fotce prvního páru a LGBT tanečníků. Narážela tak na výrok, kterým zpražil Macron mladého studenta, který ho oslovil přezdívkou „Manu“ během oslav protinacistického odboje. Na otázku: Jak se vede, Manu, Macron odpověděl: „Můžeš se chovat jako šašek, ale dnes tu zní Marseillaisa, zpěv partyzánů, tak mě oslovuj pane prezidente, nebo jen pane.“

První pár společně s tanečníky vyfotil šéf personálního týmu první dámy Brigitte Macronové. Fotka se stala jak terčem kritiky, tak senzací internetu. Mnoho Macronových fanoušků opoziční politiky označilo za homofoby a rasisty.

Výraz nesouhlasu

Akce se zúčastnili významní francouzští hudebníci jako Kavinsky, Busy P a Kiddy Smile, Elysejský palác rozdal na 1500 volných lístků. Prezident na schodech svého sídla předvedl pár tanečních kreací.

Tričko s kontroverzním nápisem „Syn imigrantů, černochů a queerů“ měl na sobě DJ Kiddy Smile. Chtěl tak ukázat, že je proti postoji prezidenta v otázkách uprchlické krize. Umělec se rovněž nechal slyšet, že nesouhlasí s Macronovým návrhem vytvořit uzavřená střediska pro migranty na evropské půdě. Nelíbí se mu ani zavedení finančních sankcí vůči zemím, které nepřijímají migranty.

auslak ( 25. června 2018 14:52 )

první DÁMA byla jako ryba ve vodě

Zobrazit celou diskusi