Babiš si volal s Merkelovou kvůli summitu o migraci. Macron ho překvapil

Autor: ČTK, zze - 
23. 6. 2018
19:30

Minisummit k migraci, kterého se v neděli zúčastní představitelé některých zemí EU, byl podle českého premiéra Andreje Babiše (ANO) svolán nestandardně. Babiš se v sobotu ohradil vůči slovům o „pozici bojkotu“ na adresu zemí visegrádské skupiny (V4), která pronesl podle agentury AFP mluvčí francouzské vlády Benjamin Griveaux. Později ministerský předseda v reakci na vyjádření francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v tiskové zprávě zopakoval, že skupina V4 dál požaduje zastavení migrace mimo Evropu a odmítá přerozdělovací kvóty.

Babiš podle vládního prohlášení telefonicky mluvil o minisummitu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. „Na rozdíl od Francie nám rozhodně nevyčítá neúčast. A to setkání se koná na její popud. Od Emmanuela Macrona jsem nečekal, že vrátí debatu o rok zpět,“ řekl. 

Macron se po setkání se španělským premiérem Pedrem Sánchezem vyslovil podle agentury Reuters pro finanční sankce vůči zemím EU, které by odmítaly migranty s prokázaným nárokem na azyl. Na rozdíl od některých dalších evropských představitelů by chtěli Macron a Sánchez vytvořit uzavřená střediska pro migranty na evropské půdě.

„Summit má víc nevýhod než výhod“

Státy visegrádské skupiny, tedy Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko, se ve čtvrtek rozhodly k neúčasti na nedělní schůzce. Podle mluvčího francouzské vlády „bojkot“ ztíží summit Evropské unie koncem června, který bude věnován zejména migraci. „Podobný výrok je nešťastný,“ napsal Babiš ČTK. Připomněl, že původně účast na nedělní akci zvažoval. „Nicméně s dalšími premiéry ve V4 jsme se rozhodli, že to má více nevýhod než výhod. Nic nebojkotujeme, prostě se neúčastníme summitu, který byl svolán velice nestandardně,“ zdůraznil.

Video  Andrej Babiš bojuje proti migraci  - Blesk TV

Později označil formát a načasování setkání za nešťastný, vzniká podle ministerského předsedy riziko vytvoření paralelní Evropské rady. „Opravdové a celoevropské řešení se nemá hledat na neformálních summitech organizovaných jako znouzectnost, ale na Evropské radě, kde se scházejí všechny členské státy,“ zdůraznil Babiš.

„Stejně jako my se neúčastní dalších 11 států a předseda Evropské rady Donald Tusk,“ pokračoval ministerský předseda. Uvedl dále, že schůzky se původně měly účastnit Itálie, Německo a Rakousko nebo i ostatní jižní členské státy. Merkelová totiž potřebuje podle Babiše vyřešit migraci zejména z Itálie do Německa přes Rakousko, aby Německo nemuselo uzavřít hranice. Následně ale prý byly přizvány i další státy. „Nastavení toho setkání a větší počet účastnících se států spíše komplikuje výsledek,“ soudí Babiš.

Podle pracovního dokumentu, který má AFP k dispozici, účastníci nedělní schůzky předpokládají vytvoření „účinného mechanismu solidarity“ s povinnými kvótami přerozdělování migrantů mezi členskými zeměmi Unie. To země visegrádské skupiny ostře odmítají.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

flesch2z ( 24. června 2018 12:00 )

BABIŠ UŽ MÁ NACVIČENÝ PROTIMIGRAČNÍ a PROTITERORISTICKÝ PLÁN. 1. Betonové zátarasy v Praze 2. Pár vojáků v pražském Metru 3. Udržet naše vojáky co v nevyšším počtu na zahraničních misích Tak proč by jezdil za Adolfou, to dá rozum, ne? Nechat se vydírat může i telefonicky, nebylo by to poprvé.

agfor ( 24. června 2018 11:53 )

To mne zase Macron nepřekvapil. Potřebuje udělovat evropská víza komukoliv, jen aby se zavděčil Makrele a také se potřebuje těchto "legálních" uprdlíků nějak zbavovat, aby mu nevyžírali Francii.

tenco ( 24. června 2018 09:10 )

Andrej je nejlepší premiér, kterého kdy od převratu 89 tato země měla.Inteligentní, vzdělaný a myslí mu to.

OkoloHradce ( 24. června 2018 01:47 )

Merkelice byla stejně v Izraeli a Macron je vúl, prostě nepřizná, že kur.ví Evropu a migranty raději zavře jako to udělali Amíci s Indiány.

iFender ( 23. června 2018 23:19 )

Chtelo by to NEW EU s jinymi pravidly!Nebo rozpustit uplne,vzdyt je to unie zemi,kde ti silnejsi chteji diktovat a komandovat.Jsme vsichni evropane ,ale jsme prece jen rozdilni.

Zobrazit celou diskusi
Další videa