Naštvaný „dárek“ k Macronovu výročí: Do ulic vyrazilo na 40 tisíc nespokojených lidí

Autor: ČTK, dj - 
5. 5. 2018
20:25

Francouzský prezident Emmanuel Macron (40) uzavírá první rok ve funkci. Politik navenek nového typu - mladý, odvážný, původně jen málo známý - nastoupil po unaveném a nepopulárním socialistovi Françoisi Hollandeovi. Zatím ale dál čelí rozdělené společnosti. A k ročnímu výročí v čele Francie dostal nemilý dárek. Do ulic vyrazilo na 40 tisíc lidí s hesly jako Stop Macronovi.

Emmanuel Macron podle francouzského tisku zavádí do politiky firemní způsoby řízení, politické a ekonomické změny, které zahájil, ale zatím nestihly přinést kýžené výsledky. Opoziční pravice je proto nadále nedůvěřivá a opoziční levice je bezprostředním ohrožením stability pracovního prostředí znepokojena.

Protestního pochodu proti politice prezidenta Macrona se přitom dnes v Paříži podle policejních odhadů zúčastnilo na 40 tisíc lidí. Parlamentní radikálně levicové hnutí Nepodrobená Francie, které demonstraci podpořilo, na Twitteru hovořilo dokonce až o 160 tisících účastnících.

Stop Macronovi

Demonstrovali proti reformám; prezident podle nich svou politikou straní firmám a lidem s nadprůměrnými příjmy. Nespokojení občané proti svému prezidentovi demonstrovali dva dny před uzavřením Macronova prvního roku ve funkci. Demonstranti dnes prošli centrem francouzského hlavního města a nesli přitom transparenty s nápisy jako „Stop Macronovi“.

Protestní průvod zajišťovalo velké množství policistů. Po velkých výtržnostech z pařížských prvomájových demonstrací byla bezpečnostní opatření zesílena a policie oznámila, že dnes v metropoli nasadí 2000 policistů. Dnešní protest byl namířen proti různým reformám prezidenta Macrona a jeho vlády. Mezi účastníky demonstrace byli studenti a zástupci železničářů, kteří v posledních týdnech opakovaně stávkovali.

Vůdce a autoritář 

Jaký přitom byl první rok pod Macronovou vládou? Nový prezident, který podle odpoledníku Le Monde představuje prezidentskou autoritu koketující s autoritářstvím, se projevil zálibou pro dramatické efekty: podle svého vyjádření se přímo „vloupal“ do Elysejského paláce. Odmítl roli „normálního prezidenta“ a chopil se role normotvorného vůdce, od něhož přichází veškerá iniciativa, soudí ekonomický list Les Echos.

Pevně drží kontrolu nad parlamentem ovládaným jeho stranou, jejíž původní iniciály E.M. jsou totožné s jeho vlastními (En Marche! - Vpřed!). Symbolem jeho snahy o racionální řízení je jeho malý tým, který si přivedl z ministerstva hospodářství. Vláda a především ministerské úřady se oproti minulosti personálně zúžily.

Se vzdorujícími odbory, které organizují stávky a demonstrace proti změnám snižujícím jistotu práce, vede Macron otevřenou válku. Vyjádřil se přitom nerudně o „lidech, kteří nic neznamenají“, kdy vykazoval už známky určité netrpělivosti. Vyhnal do ulic k protestům i důchodce přinucené platit vyšší nemocenské pojištění, kteří nebrali vážně jeho poděkování za nedobrovolnou solidární oběť společnosti.

Spor s železničáři

Zatím nejtvrdohlavější jsou zaměstnanci státních železnic bojující o své výsady, s nimiž ale vláda nevyjednává. Potíže má i letecká společnost Air France, jejíž pracovníci usilují stávkami o zvýšení platů.

Některé vládní kroky jsou ale pro obyvatele příjemné. V průběhu tří let například přinášejí snížení obecní daně z pobytu o 80 procent, zvýšily se sociální dávky pro handicapované osoby a nejchudší seniory. Kritiky nekontrolovaného přistěhovalectví mohla trochu upokojit zpřísněná protiimigrační opatření. Zatím nejsou žádné náznaky plnění obávaného slibu ohledně snížení počtu státních zaměstnanců o 120.000.

Ekonomika Francie roste

Na ekonomické úrovni Macronovi zatím všechno vychází. Hospodářský růst loni dosáhl dvou procent hrubého domácího produktu, nezaměstnanost klesla, obchodní investice jsou na rekordu, podnikatelská nálada je vysoko nad dlouhodobým průměrem.

Francii zasáhla rozsáhlá stávka kvůli vládním reformám, zaměstnavatelé vyšli do ulicFrancii zasáhla rozsáhlá stávka kvůli vládním reformám, zaměstnavatelé vyšli do ulic | 

Macron stále disponuje většinou v parlamentu, jež uvádí jeho zákony v platnost. Jednou z jeho hlavních výhod je i slabost čtyř hlavních opozičních stran. Socialisté, republikáni, nacionalisté a radikální levice se stále ještě snaží vzpamatovat z loňských voleb. A zatím nejsou s to představit možnosti alternativních řešení. Podle listu Le Figaro je stále více voličů tradiční pravice s Macronovým působením spokojeno, což představuje pro nejsilnější opoziční stranu Republikáni varovný signál.

I v zahraniční politice se snaží být Macron aktivní. Věren potřebám politického marketingu vymyslel Macron několik hesel, která se ujala. V zahraničí zaujal pozměněním sloganu prezidenta Donalda Trumpa o americké velikosti slovy „Make Our Planet Great Again“ (Vrátíme naší planetě její velikost), čímž mu zároveň „vrátil úder“ v otázce boje proti globálnímu oteplování, od něhož chce Trump odstoupit.

Přestavba EU dle Macrona

Macron také představil potřebu ambiciózních reforem i pro Evropskou unii, v níž ale jeho hlas zněl i vzhledem k nejistotě kolem budoucí vlády v Německu zatím trochu osaměle. Podařilo se mu ale například trochu snížit komparativní výhodu chudších východoevropských zemí prosazením nutnosti vyplácení minimální mzdy dané země detašovaným zahraničním pracovníkům.

Macron se angažoval rovněž v Sýrii, kde se Francie podílela na náletech proti zařízením vládnoucího režimu podezřelého z použití chemických zbraní. Výsledkem jeho kulturní diplomacie pak bylo otevření pobočky muzea Louvre ve Spojených arabských emirátech. Připraveny ale byly také rozsáhlé obchodní kontrakty, zejména s bohatými ropnými státy Blízkého východu.

Doporučujeme
satanas ( 6. května 2018 08:24 )

Kdy konecne" Ceska" TV vyjdes pravdou ven a prizna ze iti Parizani ve skutecnosti demonstrovali proti Putinovy!!

ianadruhou ( 6. května 2018 07:35 )

Měla by mu jeho babicka naplacat na holou a spolecne by mohli zase odejit.

yokky ( 5. května 2018 23:08 )

pises nesmysly,,,,,,,🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡😵😝😵😝Babis je superrrrr

gabreta ( 5. května 2018 23:08 )

Bacha Macron nebyl zvolenej, alespoň ne dobrovolně, ale manipulacema dosazenej! Nejdřív odstranili suveréně vedoucího kandidáta Francoise Fillona vykonstruovanou žalobou a ve vlastních volbách vedoucí Marinu Le Pen poškozenýma volebníma lístkama, tudíž neplatnýma! Vždyť už měsíc po volbách, byl Macron nejneoblíbenější politik Francie, tak jak by mohl být dobrovolně zvolen? To jsou jen hry mocných v pozadí, stejně jako v Německu, Rakousku a dalších zemích EU!!

zdenek43 ( 5. května 2018 21:48 )

 jak velke prekvapeni???? DOBROVOLNE si zvoli SOUDRUHA - natoz soudruha, ktery leta predvadel Francouzum jak umi MAKAT . . . pak odejde?? z politicke strany za kterou makal - - - zacal VIKRIKOVAT ze BUDE LIP . . . . . a frantici si ho zvolili. . . a TED NA TO??? CUCI JAKO TELATA NA NOVA VRATA . . . . . Od srpna 2014 zastával funkci ministra hospodářství, na kterou po dvou letech, v srpnu 2016, rezignoval, aby se mohl věnovat své kampani pro volbu francouzského prezidenta v roce 2017....... 8. 2014 - Francie má novou levicovou vládu v čele se staronovým premiérem Manuelem Vallsem. ...... - Macron je bývalý několikaletý člen S o c i a l i s t i c k é strany a investiční bankéř......... BOHUZEL?? je tO?? stejne jako pres KOPIRAK i V Cesku - - - v Cesku si doborovolne zvolime PREMIERA CR - soudruha-StBaka Andreje B A B I S E . . . . . .

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa