Před sto lety mohly poprvé volit. Na počest sufražetek vyšly Britky do ulic

Autor: ČTK, dj - 
11. 6. 2018
11:06

Tisíce žen si v neděli 10. června v britských městech připomněly sté výročí získání volebního práva pro první Britky. Průvody, jimž dominovaly barvy hnutí radikálních bojovnic za politická práva žen - zelená, bílá a fialová - se konaly v Londýně, Edinburghu, Cardiffu či Belfastu, informovala agentura AP.

Účastnice shromáždění si připomněly prosazení zákona, který v roce 1918 zaručil aktivní volební právo majetným ženám starším 30 let. Další desetiletí však trvalo, než začalo platit rovné všeobecné volební právo pro muže i ženy.

Sufražetky jako teroristky

Oslavy organizovala umělecká skupina Artichoke, která požádala stovku umělců, aby ve spolupráci s ženskými organizacemi vytvořili transparenty inspirované hnutím sufražetek. Ředitelka skupiny Artichoke Helen Marriageová byla šokovaná, kolik lidí projevilo o projekt zájem. „Obchody s výtvarnými potřebami v Londýně hlásily, že mají zcela vyprodané zelené, bílé a fialové stuhy a střapce, manažeři vůbec nevěděli proč,“ smála se Marriageová.

„Naším záměrem bylo upozornit na osudy sufražetek, lidé je v současnosti vidí jako upjaté ženy, které jen vydávaly noviny a pochodovaly s transparenty. Zapomíná se, že tisíce z nich skončily ve vězení, kde držely protestní hladovky. Při protestech rozbíjely okna a pohazovaly zápalné bomby. Jejich příběhy jsou zcela výjimečné. Dnes by byly považovány za teroristickou organizaci,“ dodala Marriageová.

Boj za práva žen nekončí

V Londýně průvod prošel kolem dopravního uzlu Piccadilly Circus a přes Trafalgarské náměstí k parlamentu. Desítky žen byly oblečené jako edwardovské sufražetky a nesly s sebou transparenty s jejich sloganem: „Skutky, nikoliv slova!“ Lidé se do měst, kde se slavnostní průvody konaly, sjížděli z celé Velké Británie, někteří dorazili i ze zahraničí.

Asma Šamíová přijela až z pákistánského Láhauru. „Je to tak posilující,“ řekla AP. „Ušly jsme dlouhou cestu a stále nás ještě dlouhá cesta čeká,“ dodala Pákistánka.

 

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa