Hrůzné snímky: Granát slzného plynu trefil demonstranta přímo do obličeje

8. 6. 2018
21:39

Palestinského demonstranta při pátečních protestech u pásma Gazy uhodil přímo do obličeje granát slzného plynu vypuštěný izraelskou armádou. Zásah izraelských sil byl odpovědí na rozsáhlé protesty spojené se svátkem Dne Jeruzaléma, při kterém vypouštěli Palestinci zápalné létající draky, kterými chtěli vypálit pole na izraelské straně. U plotu mezi Hazou a Izraelem se sešly tisíce lidí.

Izraelské ozbrojené složky přistoupily k použití slzného plynu poté, co začali Palestinci pálit pneumatiky  a vysílat zápalné draky za izraelské hranice. Muži, kterého granát strefil přímo do obličeje, se tak z krvavených úst řinul hustý dým.

Protesty z většiny organizované Hamasem s podporou menších džihádistických skupin jsou spojené se Dnem Jeruzaléma, který byl ustanoven v Iránu na znamení odporu vůči izraelské okupaci svatého města.

Souvisejí zároveň s kritikou dohody mezi Egyptem a Izraelem z roku 2007 o hraniční blokádě, otevření americké ambasády v Jeruzalémě nebo požadavkem na umožnění návratu palestinských uprchlíků do vlasti.

Izraelská palba při nových protestech u hraničního plotu v Pásmu Gazy zabila čtyři Palestince: patnáctiletého chlapce a tři dospělé muže. S odkazem na palestinské zdravotnické zdroje o tom informovala agentura Reuters. Podle agentury AP bylo nyní při protestech zraněno více než 600 Palestinců, většina se nadýchala slzného plynu, přes sto lidí však bylo postřeleno. Agentura AFP uvedla, že mezi zraněnými je i její palestinský fotograf, který na sobě měl vestu s nápisem "PRESS" a helmu. Podle izraelské armády někteří ozbrojení Palestinci na vojáky útočili s puškami a granáty.

Od března zabito přes 120 Palestinců

Hranice Gazy s Izraelem bývá od konce března většinou v pátek dějištěm hromadných protestů, které organizuje zejména hnutí Hamás, jež v Gaze vládne. Palestinci při nich požadují právo vrátit se na území, která byla dříve domovem jejich předků, ale dnes jsou v Izraeli. Demonstrují i proti špatným životním podmínkám v enklávě.

Od března podle ministerstva zdravotnictví v Gaze izraelské síly zabily více než 120 Palestinců, nejméně 60 z nich pak během protestů, které se konaly během kontroverzního otevření americké ambasády v Jeruzalémě 14. května.  Na 13 000 Palestinců bylo zraněno, mnoho z nich zřejmě bude mít doživotní následky. Za nepřiměřené použití síly vůči protestujícím kritizovala Izrael řada zemí a také Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva.

Pásmo Gazy je hustě zalidněný, úzký pobřežní pás vklíněný mezi Izrael a Egypt. Po více než deseti letech vlády Hamásu jsou životní podmínky většiny obyvatel pásma neradostné. Nezaměstnanost převyšuje 40 procent, voda z vodovodu se nedá pít a elektřina funguje pouze několik hodin denně. Nemocnice mají dlouhodobý nedostatek zdravotnického materiálu, dovoz i vývoz zboží je omezen a některé části území stále čekají na obnovu po konfliktu s Izraelem z roku 2014.

Video Pohřeb osmiměsíční Lajly Ghandúrové, která zemřela při palestinských protestech. - Reuters
360p

Jasir ( 9. června 2018 20:37 )

jak dlouho budeme věřit těm novinářskejm parchantům. On něčím možná do držky dostal, spíš ne, spíš dostal něčím jiným /nebo taky dostal přes držku od manželky za domácí násilí, to oni umí nebo od kozy, velblouda, apod., se kterými trtkal a neměli orgasmus a teď před nima zdrhá/ ale rozhodně by mu nešel z držky kouř. Kdyby dostal tomahawkem, tak mu asi z rypáku jde oheň. Klasický Fake news

zdenek43 ( 9. června 2018 13:26 )

duben 2018 - Aktivisté se v Německu porvali s policií, aby zabránili deportaci Syřana ..... cisté proti nim použili pepřový sprej a obušky. Zranění byli na obou stranách.
Asi 60 lidí protestovalo, a to i násilně, v německém Witzenhausenu proti nucenému návratu 27letého Syřana. Ten měl být převezen do Bulharska, první země, kde vstoupil na území Evropské unie. Jeho krajanka přiznala, že když si pro muže v noci na pondělí přišli policisté, zavolala „nouzové SOS“ aktivistům, kteří se velmi rychle svolali k protestu.
Situace postupně eskalovala, napsal zpravodajský server hessenschau.de. Policie uvedla, že při vyklízení prostoru demonstranti napadli muže zákona kameny a slzným plynem v bombičkách. Policisté proti nim použili pepřový sprej a obušky. Zranění byli na obou stranách.
.................
7.2017 - Ani konec summitu zemí G20 nepřinesl do ulic severoněmeckého Hamburku klid. V noci na neděli dál pokračovaly střety demonstrantů s policií, která kolem půlnoci znovu nasadila i vodní děla a slzný plyn.
Rozehnat se protest několika stovek lidí policisté rozhodli údajně poté, co na ně demonstranti začali házet láhve a dlažební kostky. Několik lidí policie zadržela, několik policistů utrpělo zraněn.......
....................
Slzný plyn zranil mnoho protestujících proti stuttgartskému nádraží ..... Protesty proti výstavbě nového železničního uzlu v jihoněmeckém Stuttgartu si včera vyžádaly na 400 lehkých zranění poté, co policie proti davu zasáhla slzným plynem, pepřovým sprejem a vodními děly. Informovala o tom agentura DPA. V noci se mělo kvůli kontroverznímu projektu Stuttgart 21 začít s kácením stromů v místním parku. V něm se však vpodvečer několik aktivistů ke stromům připoutalo řetězy, které policie večer začala odstraňovat. Protesty pokračují.
Dlouhodobý spor o projekt Stuttgart 21 včera dosáhl nové intenzity. Protestující obsadili Zámecký park, v němž má nádraží ustoupit téměř 300 stromů.....

snehulak ( 9. června 2018 10:01 )

Tomu já říkám zvýšená účinnost slzáku. Přímo na "komoru".

sidneyfoster ( 9. června 2018 08:16 )

Hup na špek !

tenco ( 9. června 2018 06:19 )

Škoda, měl mu urazit palici.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa