Islámské země: Pošleme na palestinská území ochranné síly

Autor: ČTK - 
19. 5. 2018
09:08

Islámské země v noci na sobotu vyzvaly k rozmístění mezinárodních ochranných sil na palestinských územích. Podle agentury AFP to vyplývá ze závěrečného komuniké, které země Organizace islámské konference (OIC) přijaly na svém mimořádném summitu v Istanbulu. Je to reakce na pondělní dění, při němž na izraelské hranici zastřelili Izraelci skoro šest desítek palestinských demonstrantů, kteří se pokoušeli prorazit hraniční plot.

Zástupci 57 zemí OIC vyzvali k „mezinárodní ochraně palestinského lidu, včetně vyslání mezinárodních sil“, uvedla agentura AFP. Také odsoudili "kriminální aktivitu" izraelských vojáků na okupovaných palestinských územích, "včetně Pásma Gazy". 

Islámské země také podle agentury Reuters vyzvaly mezinárodní společenství, aby se zmobilizovalo k zařazení pondělního masakru na pořad jednání Rady bezpečnosti OSN a Valného shromáždění OSN. Bezprostředně po incidentu v Gaze nicméně USA zablokovaly v RB OSN výzvu k nezávislému vyšetření události.

Video Izraelští vojáci při protestech zabili desítky Palestinců. - Reuters
360p

Islámské země rovněž ve své deklaraci vyjádřily přesvědčení, že všechny muslimské státy by měly uplatnit ekonomické sankce vůči těm zemím světa, které přemístí po vzoru USA svoje velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Týká se to i Česka, které přemístění ambasády chystá. 

Otázka Jeruzaléma je jednou z překážek k dojednání izraelsko-palestinské mírové dohody. Izrael město považuje za svou metropoli, Palestinci ale také.

Doporučujeme
jesensky ( 19. května 2018 10:05 )

koukám že ti islánští vládcové jsou takoví troubové jako ti vládcové EU, nemyslící svojí zaslepeností, to jako ty ochranné síly budou sami střílet do palestínců aby neútočili na hranice s izraelem? nebo budou dokonce útočit s nimi nebo jak?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa