Úterý 19. října 2021
Svátek slaví Michaela, zítra Vendelín
Polojasno 13°C

Miliardář, filantrop, ďábel a „mrtvé prase“: Kdo je George Soros a proč na něj útočí?

Autor: ČTK, nkov - 
20. dubna 2018
19:20

Americký finančník a filantrop maďarského původu George Soros (87) získal značný majetek burzovními spekulacemi, jeho peníze ale z nemalé části míří na charitu, slouží k podpoře lidských práv či k financování projektů v zemích třetího světa. Jeho nadace Open Society Foundation (OSF) má nyní přesunout svou pobočku z Budapešti do Berlína.

V Maďarsku se Sorosovo jméno v posledních letech skloňuje v souvislosti s ožehavou otázkou imigrace, kterou jeho nadace podle maďarského premiéra Viktora Orbána podporuje. Orbán vede proti Sorosovi tvrdou kampaň a líčí jej jako hlavního nepřítele maďarského státu, který řídí masový příliv migrantů do Evropy.

Nedávno se objevil na veřejnosti snímek poslance Fidesze Jánose Pócse, na kterém je mrtvé prase s nápisem „další na řadě je Soros“.

V zemi se také nyní připravuje tvrdý zákon proti nevládním organizacím, nazývaný Stop Sorosovi, jehož cílem je omezit migraci. Finančník totiž řadu nevládních organizací ve střední Evropě, které se zabývají pomocí migrantům, pomáhá financovat.

Prostřednictvím svého hedgeového fondu Quantum Fund dokázal Soros po desítky let zhodnocovat peníze investorů, sám pak vydělal miliardy; jeho současné jmění se podle časopisu Forbes odhaduje na 23 miliard dolarů.

Jako investor vyhledával slabiny a nerovnováhy a dokázal jich využít. Nejvíc vydělal v září 1992: při spekulaci na pokles libry za jediný měsíc inkasoval celou miliardu dolarů. Miliony Britů jej nenáviděly a zbytek světa obdivoval.

Za využití neveřejných informací se Soros dočkal i obvinění a pokuty.

Jeho nadace například koncem studené války pomáhala disidentským skupinám ve střední a východní Evropě.

V 16 odešel do Británie

Narodil se 12. srpna 1930 v budapešťské židovské rodině jako György Schwartz. V šestnácti odešel do Británie, živil manuálními pracemi, potom vystudoval filozofii na prestižní Londýnské ekonomické škole.

V polovině 50. let už coby George Soros přesídlil do USA a začal se živit jako analytik. Na Wall Street se stal během deseti let uznávaným makléřem, v roce 1969 převzal vedení fondu Quantum. V roce 1980 fond vykázal čtyřicetinásobné zhodnocení vložených prostředků.

V 80. letech se Soros stáhl z vedení fondu a soustředil se na práci filozofa-vizionáře, jak na poli investic (začal se orientovat spíše na měnové spekulace), tak v oblasti charity.

Stipendia pro nadané černochy i podpora Charty 77

Koncem 70. let začal poskytovat stipendia černošským studentům na univerzitě v Kapském městě. Posléze se zaměřil na komunistické země ve střední Evropě, v nichž díky nadaci podporoval opoziční uskupení, mezi nimi i Chartu 77.

V roce 1991 Soros v Praze založil Středoevropskou univerzitu; česká vláda se ale později odmítla podílet na jejím financování a škola město opustila. Dlouhodobě Soros pracoval na zlepšení postavení Romů.

Dále podporoval legalizaci potratů v Irsku či Mexiku, usiloval o dekriminalizaci drog v Indonésii, propagoval kolumbijskou mírovou dohodu s narkomarxisty, prosazoval práva transgenderových osob v Guatemale, legalizaci prostituce, proti klimatickým změnám nebo za označení Izraele za stát porušující lidská práva.

Soros, mimo jiné minoritní vlastník fotbalového klubu Manchester United, je od roku 2013 potřetí ženatý. Jeho manželkou je o 40 let mladší konzultantka v oblasti vzdělávání a zdravotní péče Tamiko Boltonová. Z předchozích manželství má Soros pět dětí – čtyři syny a dceru. Jeho starší bratr Paul, který zemřel v roce 2013, byl rejdařským magnátem a filantropem.

Video „Diktátor! Diktátor!“ Protest v Budapešti proti tažení Orbánovy vlády proti univerzitě založené miliardářem Sorosem - Reuters

dragomira ( 23. října 2018 07:16 )

Zm rd všech Zm dů!

Bystrozraky ( 20. dubna 2018 21:28 )

Toho pána nám byl čert dlužen. Chce řídit zeměkouli. Hlavně kvůli svému prospěchu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa