Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 21°C

Dubajská princezna se pokusila utéct před otcem. Chytili ji a přivlekli zpět k rodině

Autor: Darina Jíchová - 
18. dubna 2018
12:25

Princezna Latifa (32), dcera korunního prince a premiéra Spojených arabských emirátů (SEA) šejcha Muhammada bin Rašída Al Maktúma, ve videu na Youtube oznámila, že hodlá uprchnout ze země. Prohlásila, že se chce uniknout před brutalitou svého otce. Ve videu promluvila o své rodině a osudu několika svých sester, které se pokusily utéct ze země, nakonec skončily v domácím vězení. Ani Latifě se však útěk nezdařil, napsal deník The Guardian.

Její plán se na Youtube objevil v březnu, krátce před jeho publikováním podle jednoho ze zdrojů blízkého královské rodině Latifa utekla. Její otec za ní okamžitě poslal své muže, kteří ji přivedli zpátky. „Mohu potvrdit jediné, že princezna je zpátky s rodinou,“ řekl novinářům zdroj. Dodal, že princezna je „v naprostém pořádku“.

Nad princezninou situací zůstává viset otazník. Sama ve svém videu promluvila o poměrech v její rodině. Svého otce označila za „naprosté zlo“, uvedla, že nechal zabít tolik lidí, mezi nimi prý i jednu ze svých manželek. Oznámila, že ona a její sestry byly často obětí brutálního bití a mučení, když udělaly něco, co se otci nelíbilo.

„Rozhodla jsem se natočit tohle video, i když to může být to poslední, co udělám. V následujících dnech hodlám nějak utéct ze země. Pokud se mi to nepovede, skončím buďto mrtvá, nebo ve vězení,“ prohlásila.  „Tohle video mi pomůže, mému otci záleží jen na jeho reputaci.“ Nejedná se o její první pokus o útěk. Před několika lety se pokusila po vzoru jedné ze sester utéct z Emirátů.

Tři roky vězení po prvním útěku

„Dovlekli mě zpátky, zdrogovali a zavřeli do vězení. Strávila jsem tam tři roky…mučili mě, bili mě, nechali mě v jedněch šatech, bez vody, ve vlastní špíně,“ popsala svoji situaci. Uvedla, že touží po svobodě a musí se chopit „kontroly nad vlastním životem“. „Vězení jsem přežila, trvalo mi ale dlouho, než jsem se vzpamatovala,“ následně uvedla, že doufá, že video nebude smazáno.

„Tohle je rodinná záležitost, ze které média udělala cirkus a snaží se poškodit šejchovu dobrou pověst. Šejch chce vše vyřešit v tichosti,“ uvedl zdroj. Princezna a její tři společníci: Finka a dva Francouzi, byli zadrženi na lodi mířící do Indie. Princezniny přátelé potvrdili, že viděli, jak ji muži odvlekli z paluby, Latifa se podle nich bránila, ale „neměla žádnou šanci“. „Zastřelte mě, jen mě neberte zpátky,“ křičela podle přátel.

 

Princezna Latifa je velkou fanynkou skydivingu. Princezna Latifa je velkou fanynkou skydivingu. | reprofoto/instagram

Pomoc tajného agenta

Její útěk podle vlastních slov pomohl připravit bývalý francouzský agent Herve Jaubert. Nechal se slyšet, že princezna je zpátky v SEA, kde přesně, ale neví. Její příběh je zcela v rozporu s image, kterou se snaží světu prezentovat její otec. „Zní to neuvěřitelně, ale jsou to fakta,“ komentoval to Jaubert.

Šejch Muhammad má několik dcer se jménem Latifa, na to upozornila také princezna ve videu. „Jsem ta prostřední,“ uvedla na pravou míru. V posledních dnech se na sociálních sítích objevilo spoustu příspěvků s další princeznou Latifou. Podle aktivistů ze skupiny Detained in Dubai (Zadržováni v Dubaji) se rodina pokouší zdiskreditovat příběh sdílený na Youtube.

Aktivisté obdrželi video s instrukcemi, že ho mají publikovat v případě, že se útěk nezdaří, totožnost ženy na záběrech potvrdila Kristen Cottenová, instruktorka skydivingu, která princeznu k tomuto hobby přivedla a zaučovala ji. „Je to ona, nepochybně,“ prohlásila Cottenová, která nyní žije v USA.

Co se stalo s princeznou?

Není jasné, jaký je princeznin další osud. Její přátelé ji naposledy viděli ve společnosti vojáků, kteří ji dotáhli na válečnou loď a odvedli do podpalubí. Všechna její telefonní čísla, maily a účty na sociálních sítích byly odpojeny. „V našem posledním telefonátu prosila o pomoc: Radho, pomoz mi, venku jsou vojáci, střílejí po nás, řekla mi,“ uvedla Radha Stirlingová ze skupiny Detained in Dubai. Od té doby o Latifě nemají zprávy.

iFender ( 7. prosince 2018 08:09 )

Tak to vas ceka zeny slunickarky a bojovnice za pravo migrantu.Feminstky a Mee too ceka to same.V demokraciii si ztezovat a protestovat umi kazdy blbec a provokater,ale zen v Orientu jste se nikdy nezastaly.V muslimskem svete jste namate sanci.

hafblaf ( 18. dubna 2018 19:45 )

Nechutné - úchylné, pokud se otec chová k dětem jako ke svému majetku.

fesak2 ( 18. dubna 2018 14:33 )

já si přeju aby v těch jejich mešitách chovali prasátka

rbwtrnava ( 18. dubna 2018 13:40 )

len nech si uzije islam

kukuku ( 18. dubna 2018 12:57 )

Pravičáci by se mohli pochlubit, že takové demokracii jako je v severní Koreji se daří už i ve státech mimo ostblok.

Zobrazit celou diskusi