Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, sněžení 0°C

Proč to otrávený Skripal udělal? V den útoku si exagent vypnul GPS v mobilu

Autor: ČTK, Mii - 
26. března 2018
11:10

Bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera Julia, kteří byli počátkem března v britském Salisbury otráveni nervovou paralytickou látku, si v den útoku ve svých mobilech na čtyři hodiny vypnuli navigaci GPS. V pondělí to uvedl list The Times. Londýnská policie informaci odmítla potvrdit, ale pokud je pravdivá, z celého případu dělá ještě větší záhadu.

S vypnutou navigací se Skripalovi mohli vydat na tajnou schůzku, aniž mohli být sledováni, konstatuje britský list. Dvojice v Salisbury 4. března nejprve navštívila hrob Skripalovy manželky a jejich syna na místním hřbitově, pak zamířila do restaurantu. Kolem půl čtvrté odpoledne místního času pak byli nalezeni v bezvědomí na nedaleké lavičce. Od té doby jsou v kritickém stavu v nemocnici.

Britští telefonní operátoři poskytli protiteroristickým složkám údaje o tisících mobilů, které byly v Salisbury v provozu kritický den a několik dnů předtím, uvedl The Times bez uvedení zdroje svých informací. S pomocí těchto dat je možné vystopovat pohyb případného útočníka.

List rovněž píše, že Skripal dal v den útoku na břehu řeky Avon v centru Salisbury chléb třem chlapcům, kteří tam krmili kachny. Chlapci pak byli mezi několika desítkami osob, u nichž později lékaři prověřovali možnou přítomnost nervově paralytické látky.

Kauza Skripalových odstartovala dramatický diplomatický konflikt mezi Ruskem a Británií a jejími spojenci. Londýn považuje za vysoce pravděpodobné, že útok na bývalého agenta ruské GRU a britské MI6 byl dílem ruských tajných služeb řízených z Kremlu. Rusko jakýkoli podíl na otravě popírá.

Bude Česko následovat Británii a také vyhostí ruské velvyslance?

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud