Západní velmoci stojí v kauze exšpiona za Brity. A odveta Rusů? Rozhodne osobně Putin

Autor: ČTK, ivm - 
15. 3. 2018
15:22

Británie, Spojené státy, Francie a Německo se ve společném prohlášení shodly, že za útokem na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru bylo Rusko. Útok nervovou látkou v jihoanglickém Salisbury označily za útok na suverenitu Spojeného království, informovala agentura Reuters.

„My, představitelé Francie, Německa, Spojených států a Spojeného království jsme zděšeni z útoku proti Sergejovi a Juliji Skripalovým v Salisbury ve Spojeném království 4. března 2018,“ stojí ve společném prohlášení. Neexistuje podle něj „žádné přesvědčivé alternativní vysvětlení“, než že za útokem stojí Rusko. Neochota odpovědět na britskou žádost o vysvětlení,“ dál podtrhuje zodpovědnost" Moskvy.

Skripalovy údajně otrávila paralytická látka Navičok

Londýn, Washington, Paříž a Berlín vyzvaly Rusko, aby poskytlo Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) úplné informace o chemickém programu na vývoj látky Novičok, který měla armáda v Sovětském svazu v 70. a 80. letech minulého století. Právě nervově paralytická látka Novičok podle britské premiérky Theresy Mayové otrávila Skripala a jeho dceru.

„Toto použití armádní nervové látky - typu, který byl vyvinut Ruskem - představuje první útočné použití nervové látky v Evropě od druhé světové války,“ uvedli francouzský prezident Emmanuel Macron, německá kancléřka Angela Merkelová, americký prezident Donald Trump a britská premiérka Theresa Mayová v prohlášení. 

Skripal s dcerou Julijou jsou v kritickém stavu v nemocnici

„Je to útok na suverenitu Spojeného království a jakékoli takové užití ze strany státu je jasným porušením Úmluvy o chemických zbraních a mezinárodního práva. Ohrožuje to bezpečnost náš všech,“ dodali představitelé čtyř zemí.

Sergej a Julija Skripalovi zůstávají po útoku nervově paralytickou látkou v kritickém stavu v nemocnici. Podrobnosti o jejich zdraví by měli lékaři dnes sdělit přímo premiérce Mayové, která se chystá Salisbury navštívit. Setkat by se v jihoanglickém městě měla také se zástupci veřejnosti a záchranných složek.

Mayová ve středu řekla, že útok má na svědomí Rusko, a oznámila sérii opatření včetně vypovězení 23 ruských diplomatů ze země. Ruské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek oznámilo, že v nejbližší době přijme odvetná opatření proti Londýnu. O jejich charakteru podle Kremlu rozhodne osobně prezident Vladimir Putin. Stane se tak prý bez odkladu.

Ruská odplata: Bude to 23 za 23? 

Všeobecně se očekává, že Rusko bude postupovat analogicky a vypoví ze země diplomatické pracovníky britské ambasády. Podle Moskvy o ruských krocích bude informována jako první britská strana.

Roztržku mezi Moskvou a Londýnem ve čtvrtek komentoval i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Obvinil britskou vládu z „pobuřujících akcí“, které překračují rámec elementární slušnosti. „Rusko nepřijme západní diktát a ultimáta, proto se Západ uchyluje k tak ublíženecké reakci,“ řekl ruský ministr.

Mluvčí ministerstva Marija Zacharovová obvinila Londýn, že stále odmítá poskytnout Rusku jakoukoli informaci k případu Skripalových. Rusko podle Zacharovové zatím bezvýsledně žádá britské úřady, aby mu poskytly informace o vyšetřování otravy Skripalových. Rusko prý odeslalo s tímto požadavkem do Londýna čtyři diplomatické nóty, ale odpověď prý britská diplomacie „odbyla“ formalitami.

 

Video Nehoda, při níž Maria utrpěla vážná zranění - YouTube

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Antonin Blaha ( 15. března 2018 19:45 )

 Opet bez dukazu?Ohrana pisnicka.😎

balika ( 15. března 2018 19:21 )

Aglosassi už jste našli ty zbraně ZHN v Iráku?

satanas ( 15. března 2018 17:40 )

SKripal asi zapomel co ma vte flasticce co propasoval pred lety z Ruska a dal "Parfem" cichnout i dcerce!! A satelity USA ztoho maji osypky..

satanas ( 15. března 2018 15:40 )

Je to jasny,,Anglanum uz zradce nic neprinasel tak zinscenovali !ATentat" po vzoru Trumpa a jeho utoku plynem v Ghute..STejne je cilem jen bojkot MS ve fotbale a ze Cesky biatlonisti bojkotuji zavody v Rusku je jen dobre aspon nebudou i v Rusku delat ostudu..

Zobrazit celou diskusi
Další videa