Ruský exagent bojuje po otravě o život: Sexy špionka, za kterou byl vyměněn, si užívá na pláži

Autor: ČTK - 
7. 3. 2018
19:00

Oba byli ve službách Ruska, jenže zatímco jedna je oslavovanou hrdinkou, druhý skončil v zatracení a někdo se ho pokusil zavraždit. Bývalý ruský dvojí agent Sergej Skripal (66) byl v exilu otráven neznámou látkou a Anna Chapmanová (36), za kterou ho Rusko vyměnilo, si mezitím bezstarostně užívá na pláži v Thajsku.

Bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala, který je nyní v Británii po požití neznámé látky v kómatu, zatkla v roce 2004 ruská Federální bezpečnostní služba FSB pro podezření, že britské zpravodajské službě vyzradil desítky ruských agentů.

Skripal se přiznal, že britské rozvědce MI6 vyzrazoval jména svých kolegů výměnou za peníze, z nichž část podle ruských médií skončila na jeho španělském bankovním účtu. Podle britských médií šlo zhruba o 100.000 dolarů. V roce 2006 byl v tajném procesu odsouzen na 13 let do vězení.

V roce 2010 ho tehdejší prezident Dmitrij Medveděv omilostnil kvůli deseti ruským agentům odhaleným v USA. Šlo o jednu z největších výměn špionů od dob studené války, která skončila v roce 1991. Výměna se uskutečnila na vídeňském letišti, kde vedle sebe zastavila letadla z Ruska a z USA.

Navrátilci byli v Moskvě podle agentury Reuters oslavováni jako hrdinové a nynější ruský prezident a tehdejší premiér Vladimir Putin, sám bývalý důstojník sovětské tajné služby KGB, s nimi zpíval vlastenecké písně. Mezi takto osvobozenými ruskými agenty byla i Anna Chapmanová, která se v Rusku stala celebritou jako „agentka 90–60–90“. Ona i ostatní její kolegové dostali v Kremlu vysoká státní vyznamenání. Naopak na Skripala pohlížela Moskva jako na vlastizrádce, který podle všeho vážně narušil ruskou špionážní síť v Británii a ve zbytku Evropy.

Podle listu The Daily Telegraph se Skripal nedávno obrátil na britskou policii s obavami o svůj život. Jeho syn údajně zahynul před rokem v Rusku při autonehodě, stejný osud prý potkal jeho ženu před šesti lety. V neděli Skripala našli v bezvědomí na lavičce v parku v jihoanglickém městě Salisbury. Spolu s ním byla podle zpravodajské televize Sky News jeho dcera Julija, která je se Skripalem nadále v kritickém stavu. Oba byli otráveni neznámou látkou a mírné příznaky otravy vykazovali i dva zasahující policisté a zdravotnický záchranář.

Zatímco Skripal bojuje v nemocnici o život, Anna Chapmanová si užívá na slunné pláži v thajském Phuketu a chlubí se fotkami svým desetitisícům fanoušků. Jejich příběh by mohl zápletkou směle konkurovat hollywoodskému špionážnímu thrilleru Rudá volavka (Red Sparrow), který se nyní promítá v kinech. Ačkoliv je film fikcí zasazenou do období Sovětského svazu, ústřední filmová hrdinka Dominika Egorova (Jennifer Lawrence) jako by v určitých aspektech Anně Chapmanová z oka vypadla. Kdoví, třeba se brzy dočkáme i filmové adaptace života této »nejvíce sexy ruské agentky«… 

Doporučujeme
anka ( 7. března 2018 21:38 )

ne, pise se ruskych spionech, kterych je vsude jak holubiho trusu

yokky ( 7. března 2018 19:18 )

a o Jagrovi se uz nepise???????co se deje?????hvezda nad Kladnem Zhasla.....

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa